Szkolne Koło Wolontariatu
„Serce dla serca”
przy Gimnazjum nr 1
im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie„Człowiek jest wielkim
nie przez to co posiada
lecz przez to kim jest
nie przez to, co ma
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II
Harmonogram pracy Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2016/2017 - otwórz

Regulamin wolontariatu - otwórz

Porozumienie o wykonaniu świadczeń wolontarystycznych - otwórz

Zgoda na wykorzystanie wizerunku - otwórz

My, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Serce dla serca” - otwórz

ROK SZKOLNY 2016/2017 - nasze działania:Nasze działania w majuMaj upłynął w naszym Szkolnym Kole Wolontariatu jak zawsze pod znakiem spotkań z przedszkolakami i wychowankami Ośrodka Socjoterapii „Jędruś”. Akcje wpisane na stałe do naszego wolontariackiego terminarza cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony naszych uczniów jak podopiecznych placówek, które odwiedzamy.

11 maja nasi wolontariusze byli obecni na zebraniu z rodzicami. Jak zawsze sprzedawaliśmy ochraniacze na obuwie, dzięki czemu szkoła pozostaje czysta po wizycie rodziców a nasze Koło wzbogaca się o nowe środki, które przeznaczamy na swoją działalność.

25 maja odbył się w naszej szkole dzień otwarty dla kandydatów na uczniów do klas siódmych i pierwszych. Wolontariusze byli odpowiedzialni za oprowadzanie przybyłych gości po terenie szkoły. Młodzież prowadziła również zajęcia dla naszych najmłodszych gości. Wspomagaliśmy przygotowane przez zespół psychologiczno-pedagogiczny stanowiska, na których dzieci miały przeróżne zadania, np.: ułóż swoje imię z literek, zbuduj wieżę z drewnianych ludzików, odgadnij co jest w worku.

W tym roku nasze miasto obchodzi swoje 55 urodziny. Z tej okazji 27 maja odbył się piknik połączony z 10-tymi urodzinami Hotelu Holiday Inn. Nasi wolontariusze tego dnia pracowali w pocie czoła, reprezentując nas przed ponad 4 tysiącami uczestników pikniku. Młodzież była odpowiedzialna za witanie zaproszonych gości, dbali o ich sprawną rejestrację i przejście na teren hotelu. Wolontariusze mieli też zadanie specjalne, dzięki któremu byli najbardziej rozpoznawanymi postaciami na pikniku. Uczniowie przebrani byli za Króla Juliana i Zebrę. Ogromni, pluszowi bohaterowie bajki Madagaskar, uwiecznieni zostali na nie jednej fotografii, sprawiając radość nie tylko najmłodszym uczestnikom imprezy.

28 maja na terenie Józefowa odbyła się Terenowa Gra Miejska organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury. Nasi wolontariusze mieli w niej duży udział. Ustawieni w pięciu punktach miasta, oczekiwali na uczestników gry. Zadaniem młodzieży było podbicie kart uczestników, co potwierdzało dotarcie do odpowiedniego miejsca oraz udzielenie informacji o miejscu, w którym się znajdowali. Punktami tymi była Willa Jakubówka, Pomnik Łączniczek Armii Krajowej, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pomnik Bohaterów Września oraz Pomnik ku czci Żołnierzy Armii Krajowej. Wydarzenie to było wyjątkową lekcją historii, zarówno dla naszych uczniów jak i mieszkańców Józefowa.Nasze działania w kwietniuKwiecień, mimo, że liczny w dni wolne od zajęć dydaktycznych okazał się bardzo pracowitym czasem dla naszych wolontariuszy.
1 kwietnia uczestniczyliśmy w akcji „Czysty las”, której inicjatorem była firma SuperDrob. Nasza młodzież porządkowała las w Karczewie, tworząc warunki do miłego i zdrowego spędzania czasu w otoczeniu drzew. Zanieczyszczeń było nie mało, ale uczestnicy akcji sprawnie poradzili sobie z zastanym bałaganem. Akcja ta, była pierwszą we współpracy z karczewską firmą spożywczą, ale mamy nadzieję, nie ostatnią. Chętnie wspieramy inicjatywy przedsiębiorstw, które prócz troski o swój dochód, są otwarte na potrzeby lokalnego środowiska.

2 kwietnia w hali Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie odbył się Charytatywny Maraton Fitness, z którego dochód przeznaczony był w całości na potrzeby Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Przebywające tam dzieci, często z dużymi problemami zdrowotnymi, oczekują na adopcję. Podopieczni ośrodka mają od kilku dni do roku. Dzieci pozbawione są wszystkiego, na ubrankach, lekach, środkach higienicznych i zabawkach zaczynając, kończąc na opiece i miłości. Dlatego niezwykle ważna jest każda pomoc płynąca z zewnątrz. Nasze Koło zorganizowało stoisko na wyprzedaży garażowej, z którego dochód w całości trafił do maluszków z IOP-u. Sprzedaliśmy wiele gier, książek, zabawek i ubrań. Ponadto wolontariusze byli obecni w kawiarence oraz stoisku z hot-dogami i lodami. Piękny kwietniowy dzień, był niezwykle obfity w pomoc płynącą prosto z ludzkich serc.

3 kwietnia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kawiarenkę, z której dochód przeznaczony był również dla maluszków z IOP-u. Sprzedaż pysznych pączków pozwoliła wzbogacić konto Ośrodka o kolejne 250 zł.

20 kwietnia nasi wolontariusze po raz kolejny obsługiwali spotkanie wielkanocne członków Związku Emerytów i Rencistów w Józefowie. W szkolnej auli gościliśmy ponad 160 osób, których z radością witaliśmy, pomagaliśmy w szatni oraz podawaliśmy gorące napoje. Młodzież pomogła również w uporządkowaniu auli, bowiem spotkanie od początku do końca przygotowane było przez zarząd Związku. Młodzież chętnie wspiera działalność józefowskich emerytów. Wolontariusze są pod wrażeniem werwy i chęci do spotkań w gronie znajomych.

21 kwietnia nasi wolontariusze uczestniczyli w 71 dniu Krwiodawstwa w Józefowie. Po raz kolejny wspomagaliśmy kawiarenkę krwiodawcy oraz rejestrację krwiodawców. Akcja ciesząca się ogromnym zainteresowaniem naszej młodzieży uczy jak pomagać dając cząstkę siebie.

23 kwietnia nasze dwie uczennice z kl. 2i – Lena i Dominika ścięły włosy w ramach akcji Daj włos, prowadzonej przez fundację Rak&Roll. Ścięcia dokonała p. Magda z józefowskiego salonu Fryzjer 1990. Dziewczynki oddały odpowiednio – 37 i 25 cm włosów. Nie są to jedyne uczennice, które zdecydowały się na ten piękny gest. Mamy informacje o 3 uczennicach klas 1, które również ścięły włosy w celu ofiarowania ich na peruki dla chorych na nowotwór kobiet. Punktem zapalnym do oddania włosów była przeprowadzona w marcu prelekcja dla wszystkich klas, dotycząca działalności na rzecz osób dotkniętych chorobą nowotworową. Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu opowiedziały młodzieży o różnych formach pomocy, skupiając swoją uwagę między innymi na oddaniu włosów na peruki.Nasze działania w marcuZabawy z przedszkolakami nie ustają, 8 marca odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi. Zastanawiamy się czasem, kogo bardziej cieszą te wizyty – przedszkolaków czy naszą młodzież mogącą powrócić do beztroskich czasów czytania bajek, budowania z klocków i gotowania zupy w plastikowych garnuszkach.

18 marca nasi wolontariusze mieli niezwykle pracowity dzień. Przedpołudnie spędzili na turnieju szachowym zorganizowanym w naszej szkole. Młodzież była odpowiedzialna za przygotowanie szkoły oraz pomoc przybyłym gościom. Popołudnie zaś poświęcili na obsługę szatni i pomoc licznym uczestnikom Imienin Miasta Józefowa, które odbyły się w auli naszego Gimnazjum.

W marcu nie zabrakło również spotkania z wychowankami Ośrodka Socjoterapii „Jędruś”. Tym razem sześcioosobowa grupa wolontariuszy wspomagała dzieci w działaniach edukacyjnych. Jak zwykle nie zabrakło przy tej okazji śmiechu, przyjaznej atmosfery i życzliwości płynącej w obu kierunkach.

26 marca po raz kolejny nasi wolontariusze dzielnie wspomagali pracę Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej prowadząc zbiórkę pieniężną na rzecz Hospicjum Domowego Empatia. Dzięki ich rzetelnej pracy i wielkiej ofiarności wiernych z parafii p.w. M.B. Częstochowskiej w Józefowie zebraliśmy 4057,46 zł!. Kwota ta zasili środki przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, artykułów higienicznych i leków dla podopiecznych wymagających długotrwałej i specjalistycznej opieki.

W marcu rozpoczęliśmy również Wielkanocną Zbiórkę Żywności, która potrwała do 10 kwietnia. Wspólnie zgromadziliśmy 95 kg żywności. Głównie były to mąka, cukier, słodycze, makarony, kasze i konserwy. Z zebranych darów udało się spakować, 50 paczek, które jeszcze przed świętami wielkanocnymi trafiły do potrzebujących wsparcia rodzin.Pomagamy...W styczniu i lutym odbyły się kolejne wyjścia do Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Jędruś” oraz Przedszkola Miejskiego nr 2 w Józefowie. Pomoc edukacyjna wychowankom „Jędrusia” jest często wybieraną formą niesienia pomocy przez naszych wolontariuszy. Możliwość podzielenia się swoją wiedzą oraz fakt, że przyczyniamy się do czyjegoś uśmiechu działa na wolontariuszy niezwykle krzepiąco. Równie duży zainteresowaniem cieszą się wizyty w przedszkolu.
Wspólna zabawa, czytanie książek czy rysowanie daje wiele radości i satysfakcji zarówno dzieciom jak i gimnazjalistom.
Zgłoszenia na kolejne wyjścia przyjmują w gabinecie 117
p. Kasia Pietryka i p. Ela WasążnikSpotkania wigilijne seniorów21 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne Związku Emerytów i Rencistów w Józefowie. Gościliśmy w auli Gimnazjum ponad 150 józefowskich emerytów oraz przedstawicieli Urzędu Miasta, proboszcza parafii pw. M.B. Częstochowskiej, przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Związek organizuje to przedświąteczne spotkanie już od kilku lat w budynku szkoły, a nasi wolontariusze zawsze chętnie wspierają to wydarzenie. Witają przybyłych gości, pomagają w szatni oraz serwują gorące napoje. Młodzież pomaga również w porządkowaniu auli po całej uroczystości. Za każdym razem spotkanie ze starszymi osobami nastraja nas niezwykle pozytywnie. Wolontariusze są pełni podziwu dla zaangażowania i chęci do działania mimo zaawansowanego często wieku.15 grudnia odbyło się w naszej szkole zebranie z rodzicami. Wolontariusze już po raz kolejny służyli swoją pomocą w odnalezieniu odpowiednich sal przybyłym rodzicom, sprzedawali ochraniacze zbierając tym samym środki finansowe na potrzeby Szkolnego Koła Wolontariatu. Tym razem wolontariat zorganizował także kiermasz świąteczny. Sprzedając karty bożonarodzeniowe i ozdoby świąteczne udało się pozyskać 128 zł, które zasiliło konto Koła Wolontariatu.Spotkania w "Jędrusiu"14 grudnia nasi wolontariusze odwiedzili po raz kolejny wychowanków Szkolnego Ośrodka Socjoterapii „Jędruś”. Młodzież pomagała dzieciom w odrobieniu pracy domowej i nauce czytania. Wizyty w ośrodku są dla naszych gimnazjalistów bardzo ciekawym doświadczeniem.Dla przedszkolaków...Również 13 grudnia odbyło się kolejne wyjście do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Józefowie. Tym razem z okazji zbliżających się świąt, mieliśmy dla najmłodszych słodkie upominki w postaci reniferów z lizaków. W produkcji prezentów wolontariuszy wsparł Klub Uczniowski. Rozdaliśmy ponad 100 takich upominków. Pozostałą ilość sprzedaliśmy podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Tego dnia nie zabrakło w przedszkolu wspólnej zabawy i czytania bajek.Świąteczna zbiórka żywności12 grudnia wolontariusze pomagali w pakowaniu paczek żywnościowych dla rodzin potrzebujących wsparcia. Żywność była zebrana jeszcze z końcem listopada w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. Paczki trafiły do rodzin w okresie świątecznym. Wsparcie otrzymało ponad 20 rodzin.GwiazdobranieW niedzielę 11 grudnia podczas Gwiazdobrania uczniowie wypracowali 59 dyżurów. Niektórzy byli z nami cały dzień! Młodzież była odpowiedzialna za przygotowanie i prowadzenie szatni, pomoc w kawiarence rady rodziców, pomoc w sprzedaży hot-dogów oraz za prowadzenie stoiska Gimnazjalistów. W tym roku nasze stoisko było bardzo obficie wyposażone. Trafiło do nas wiele pięknych choinek wykonanych na zajęciach technicznych przez uczniów naszej szkoły, kartek bożonarodzeniowych stworzonych w Klubie Uczniowskim oraz wiele bombek, aniołków i innych świątecznych gadżetów dostarczonych przez naszych uczniów. Dochód uzyskany na stoisku to 666zł w całości przeznaczony na rehabilitację i pokrycie kosztów zakupu protez dla Błażeja.10-11 grudnia to dla naszego Koła bardzo pracowity weekend. Odbyło się bowiem, w tym czasie znane już chyba wszystkim mieszkańcom Józefowa Gwiazdobranie i Dawanie. 10 grudnia odbywało się wiele współtowarzyszących wydarzeń, m.in. GwiazdoUbranie, tj. Wyprzedaż Garażowa. Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało swoje stoisko pn. „Garaż Błażeja”. Sprzedawaliśmy książki, filmy, bajki, gry, zabawki, ubrania, kosmetyki, maskotki. Kosmetyki ofiarowała nam firma Bell wspierając naszą działalność charytatywną. Resztę darów dostarczyli nasi uczniowie porządkując swoje przydomowe garaże. Ofiarność uczniów przerosła nasze oczekiwania. Darów było tak dużo, że pozostało nam jeszcze 10 kartonów różności, które zamierzamy sprzedać podczas kolejnej wyprzedaży garażowej. Dochód z Garażu Błażeja wyniósł 830 zł i w całości został przeznaczony na leczenie i rehabilitację naszego ucznia Błażeja. W tym samym czasie nasi wolontariusze przygotowywali szkołę na niedzielny finał Gwiazdobrania i Dawania. Pracy było jak zwykle co nie miara. Ustawianie stolików, przygotowanie auli. Kto choć raz uczestniczył w tej charytatywnej imprezie, ten wie, że tego dnia szkoła zmienia się nie do poznania.Dzień Wolontariusza5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Również w naszej szkole zaakcentowaliśmy ten dzień. Uczennice z klasy 1e i 2h – Gabrysia, Waleria i Angelika, przygotowały gazetkę dotyczącą wolontariatu, a na naszych wolontariuszy w tym dniu czekał słodki poczęstunek. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypomina nam jak ważną rolę pełnią wolontariusze. Ich bezinteresowność w pracy na rzecz innych może być inspiracją dla wielu osób. W tym roku szkolnym 214 uczniów naszej szkoły jest członkiem Szkolnego Koła Wolontariatu.Mikołajki3 grudnia dwoje naszych wolontariuszy uczestniczyło w „Józefowskich Mikołajkach”, które odbyły się na Skwerze im. Św. Jana Pawła II. Młodzież rozdawała ulotki i zachęcała mieszkańców Józefowa do udziału w Gwiazdobraniu i Dawaniu.W grudniu będzie się działo...W grudniu nie szczędziliśmy swojego czasu na akcje Szkolnego Koła Wolontariatu. Czas świąt wprowadził nas w klimat pracy na rzecz innych oraz dał siłę, by pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Początek grudnia to czas intensywnej zbiórki w ramach akcji „Nie bądź sknera, kup pampera”. Od 3 do 15 grudnia zbieraliśmy pampersy, chusteczki dla niemowląt, żywność oraz artykuły pielęgnacyjne, które trafiły do dzieci z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego oraz Hospicjum Domowego „Promyczek” w Otwocku. Dodatkowo 16 grudnia nasi wolontariusze uczestniczyli w liczeniu wszystkich artykułów zebranych w ramach akcji, której granice wykraczały poza granice Józefowa. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jak wielką moc ma chęć niesienia pomocy. Ilości zebranych darów w całej akcji są naprawdę imponujące: 1012 paczek pampersów, 1387 paczek chusteczek, 703 kaszki, 1740 słoiczków z żywnością, 5646 opakowań mleka modyfikowanego oraz zabawki, podkłady, komplety pościeli, butelki, smoczki i inne artykuły dla dzieci.Turnieju Piłki Halowej o Puchar Burmistrza26-27 listopada to data XII Turnieju Piłki Halowej o Puchar Burmistrza. Impreza odbyła się w budynku Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji w Józefowie i również miała wymiar akcji charytatywnej, bowiem w sobotę, 26 listopada odbył się wspaniały mecz Gwiazdy telewizji vs trenerzy MLKS Józefovia, ze zwycięstwem po stronie gospodarzy. Podczas całego turnieju wolontariusze dzielnie wspierali stoiska gastronomiczne, sprzedając hot-dogi, ciepłą grochówkę oraz domowe wypieki. Młodzież niezwykle chętnie włącza się w tego typu akcje charytatywne, między innymi dlatego, że są one organizowane na rzecz ich szkolnego kolegi Błażeja. Listopad nie obył się też bez zbiórek naszego Koła Wolontariatu. W tym miesiącu gromadziliśmy dary na Garaż Błażeja, który odbędzie się 10 grudnia podczas wyprzedaży garażowej - Gwiazdobranie, impreza współtowarzyszy akcji Gwiazdobranie i Dawanie. Zapraszamy wszystkich do współpracy. Można nas wesprzeć przynosząc artykuły na sprzedaż – ubrania, zabawki, książki, gadżety świąteczne lub odwiedzając nasze stoisko podczas wyprzedaży.Świąteczna Zbiórka Żywności25-26 listopada Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w ogólnopolską akcję pod nazwą Świąteczna Zbiórka Żywności. Wolontariusze zbierali żywność w sklepie „OK.” w Józefowie, uzyskując finalny wynik 458 kg żywności, która jeszcze przed Świętami trafi do potrzebujących wsparcia rodzin z naszej okolicy. Serdecznie dziękujemy klientom sklepu za tak hojne wsparcie naszej akcji oraz właścicielom i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu akcji.Dzień Pluszowego Misia25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Szkolne Koło Wolontariatu już po raz kolejny wspiera dzieci będące podopiecznymi Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. W tym roku z okazji tego miłego dnia zakupiliśmy zgodnie z wytycznymi książeczki edukacyjne dla pięcioletniej Łucji, czteroletniej Lilianki i trzyletniego Tytusa. Zakup sfinansowano ze środków Szkolnego Koła Wolontariatu. Radość dzieci- bezcenna.Przedszkolaki...22 listopada odbyło się spotkanie wolontariuszy z przedszkolakami. 12 gimnazjalistów w 4 grupach udało się do Przedszkola Miejskiego nr 2 w Józefowie, gdzie wspólnym zabawom nie było końca. Dzieci znają już ideę naszych spotkań, wiedzą, że mogą pobawić się ze starszymi kolegami, zbudować wieżę z klocków i ugotować zupę z kredek. Gimnazjaliści również czerpią wiele pozytywnej energii ze spotkań z maluchami. Dlatego z ogromnym zniecierpliwieniem oczekują kolejnego wyjścia do przedszkola, a takie już 13 grudnia. Zapraszamy, ilość miejsc ograniczona.Akcja krwiodawstwa20 listopada odbyła się akcja krwiodawstwa przy kościele p.w. M.B. Częstochowskiej w Józefowie. Jest to wydarzenie organizowane cyklicznie od wielu już lat. Tym razem było to jednak wydarzenie wyjątkowe, bowiem do krwiodawców przyjechały aż 2 krwiobusy, a całej akcji współtowarzyszyła zbiórka pieniężna na pomoc Błażejowi. Nasi wolontariusze jak zwykle wspomagali pracę kawiarenki, oferując krwiodawcom kawę, herbatę, słodki poczęstunek. Pomagaliśmy również w sprzedaży hot-dogów. Wydarzenie przyciągnęło wielu sympatyków krwiodawstwa. Całość akcji odbyła się jak zwykle w miłej, rodzinnej atmosferze. Jesteśmy dumni, że dokładamy cząstkę siebie do tak pozytywnych akcji.Kawiarenka17 listopada dzięki współpracy z Kołem HDK PCK Józefów zorganizowaliśmy w naszej szkole Kawiarenkę dla Błażeja. Nie brakowało chętnych zarówno do sprzedaży, jak i zakupu słodkości. Dzięki akcji wzbogaciliśmy konto Błażeja o kolejne 200 zł.Koncert charytatywny „Józefów dla Błażeja”16 listopada Szkolne Koło Wolontariatu służyło swoją pomocą podczas koncertu charytatywnego „Józefów dla Błażeja”. Koncert ten był wielkim wydarzeniem w naszym mieście. Zgromadził wielu fanów muzyki oraz lokalne gwiazdy polskiej sceny, wystąpili bowiem między innymi Urszula z muzykami zespołu IRA, Grzegorz Markowski, Paulla, B.R.O. Całe wydarzenie poprowadził Szymon Hołownia. Organizatorzy koncertu podkreślają, iż było to wydarzenie niezwykłe jeszcze pod jednym względem, w całości zostało zorganizowane bez żadnych nakładów finansowych. Artyści, nagłośnienie, telebim, wszystko było wynikiem dobrej woli i ogromnego serca. Hojność przybyłych na koncert mieszkańców Józefowa i okolic również była ogromna, zebrano bowiem blisko 45 tysięcy złotych. Do naszych zadań należało natomiast przygotowanie i obsługa szatni, pomoc w kawiarence zorganizowanej przez Józefowskie Koło Honorowych Dawców Krwi, pomoc na stoisku Klubu Sportowego MLKS Józefovia oraz rozdawanie odblasków na skwerze Św. Jana Pawła II. Chociaż praca nie należała do lekkich, to na pewno była przyjemna i nauczyła nas, że jeśli ktoś naprawdę chce pomagać, to może to robić na wiele sposobów, organizując koncert, odwieszając kurtki w szatni czy wrzucając złotówkę do puszki, bo to razem mamy wielką moc.Święto Niepodległości11 listopada z okazji Święta Niepodległości w naszym mieście już od kilku lat organizowane są dwa współtowarzyszące wydarzenia – inscenizacja plenerowa w wykonaniu uczniów naszej szkoły – w tym roku p.t. „Jest Polska” oraz Bieg Niepodległości. Nasi wolontariusze podczas tegorocznym obchodów tego jakże ważnego święta również mieli swój udział w niesieniu przekazu postawy godnej młodego obywatela. Gimnazjaliści podczas inscenizacji rozdawali przybyłym gościom ulotki zachęcające do udziału w koncercie charytatywnym: „Józefów dla Błażeja”. Natomiast podczas Biegu Niepodległości wolontariusze sprzedawali koszulki, kubki i inne gadżety, a wszystko to w ramach działań w #Drużynie Błażeja.Turniej o Puchar Burmistrza JózefowaW sobotę, 5.11., w Intergacyjnym Centrum Sportu i Rekreacji odbył się XVII Turniej o Puchar Burmistrza Józefowa. Byliśmy i my. Wolontariusze rozprowadzali koszulki "Drużyny Błażeja" oraz drobne gadżety dla dzieci. Cieszymy się, że wraz z wolontariuszami Miejskiego Klubu Sportowego Józefovia mogliśmy nieść pomoc naszemu koledze Błażejowi.1 listopada to data znana Szkolnemu Kołu Wolontariatu już od dawna. Pamiętamy w tym dniu nie tylko o modlitwie za tych, których nie ma już z nami, ale też o pomocy tym, którzy walczą o życie z ciężką chorobą nowotworową. Wspieramy Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, kwestując przy józefowskim cmentarzu. 33 wolontariuszy, 5 opiekunów, 8 godzin zbiórki i 3785,74 gr. Tyle zrobiliśmy w tym roku. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup artykułów higienicznych, leków i sprzętu medycznego niezbędnego chorym przebywającym w hospicjum domowym.Dla Błażeja28 października gościliśmy w szkole Telewizję Polsat.
Pani redaktor Monika Zalewska kręciła reportaż dotyczący Błażeja. Jest nam niezmiernie miło, że tematem materiału były także nasze działania i mogliśmy się nimi poszczycić w głównym wydaniu Wydarzeń na antenie Telewizji Polsat. Dla tych, którym nie udało się obejrzeć materiału, umieszczamy link do Wydarzeń
z dnia 28 października 2016.

http://www.ipla.tv/2016-10-28-dramat-mlodego-pilkarza/vod-698963027 października podczas zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski dyskoteki Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało Kawiarenkę dla Błażeja. Wolontariusze sprzedawali domowe ciasta i ofiarowane przez sponsora soki owocowe. Podjęte wspólnie działania wzbogaciły konto Błażeja o kolejne 1500zł.

Zabawy z przedszkolakami25 października po raz pierwszy w tym roku szkolnym wolontariusze odwiedzili podopiecznych Przedszkola Miejskiego nr 2 w Józefowie. 9 uczniów w trzech grupach przedszkolnych, przełożyło się na moc zabawy, kilka ugotowanych „obiadów” i 2 wieże z klocków. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zaproponowanych przez wolontariuszy zabawach.
Kolejna okazja do odwiedzin w przedszkolu już 22 listopada.

Złote Gody7 października w naszej szkole przywitaliśmy niezwykłych gości. Swoje święto miały w tym dniu wszystkie józefowskie pary małżeńskie obchodzące w bieżącym roku 50 rocznicę ślubu. Nasi wolontariusze witali przybyłych jubilatów wraz z ich rodzinami oraz byli bardzo aktywni podczas poczęstunku. Ich pomoc była też niezwykle ważna w porządkowaniu szkoły do późnych godzin wieczornych, by w poniedziałek rano bez żadnego opóźnienia mogły odbyć się zajęcia lekcyjne.

Zbiórka chusteczek dla niemowlątPrzełom września i października upłynął w Szkolnym Kole Wolontariatu pod znakiem zbiórki chusteczek dla niemowląt z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego
w Otwocku. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać 318 opakowań niezbędnych w Ośrodku chusteczek . Dodatkowo wśród darów znalazło się kilka opakowań pampersów, kilkanaście sztuk ubranek, zabawek
i artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt. W Ośrodku potrzeby są ogromne, więc wszystko z radością zostało przyjęte. Dodatkowo, odpowiadając na potrzeby płynące z placówki, Szkolne Koło Wolontariatu „Serce dla serca” zakupiło jeden nebulizator dla niemowląt, pokrywając jego koszt z własnych środków.

Kawiarenka „Serduszko”29 września, z okazji przypadającego dzień później Dnia Chłopaka, Samorząd Szkolny zorganizował dyskotekę. Była to wspaniała okazja do integracji uczniów klas pierwszych w nowym środowisku szkolnym. Podczas dyskoteki wolontariusze zorganizowali kawiarenkę „Serduszko”. Uczestnicy zabawy mogli zakupić pyszne ciasto i słodki napój, wspierając tym samym Koło Wolontariatu. Dochód uzyskany podczas dyskoteki został przekazany na rzecz Szymonka, w ramach akcji „Puść oko do Szymonka”. Mały mieszkaniec Otwocka zmaga się z ciężką chorobą – siatkówczakiem lewego oka. Szansą na wyzdrowienie chłopca jest kosztowny wyjazd i leczenie w Stanach Zjednoczonych. Nasz wkład to kropla w morzu potrzeb. Mamy nadzieję na pełny sukces zarówno zbiórki , jak też leczenia rocznego chłopca.

Krwiodawstwo19 września nasi wolontariusze po raz pierwszy w nowym roku szkolnym mogli nieść pomoc podczas akcji „Krwiodawstwo w Józefowie”. Uczniowie wspomagali działalność kawiarenki krwiodawcy, rozdawali kwestionariusze oraz pomagali
w wydawaniu kawy, herbaty i ciepłej zupy. Akcja ta, organizowana przy kościele p.w. M. B. Częstochowskiej, cieszy się powodzeniem nie tylko wśród krwiodawców, ale też naszych wolontariuszy, którzy do udziału zgłaszają się w ciągu kilku chwil od ogłoszenia naboru. Oby tak dalej!

Zebranie z rodzicamiWrzesień inaugurujący początek roku szkolnego jest też czasem spotkania rodziców z nauczycielami. Nasi wolontariusze podczas zebrania 15 września służyli pomocą
w oprowadzaniu rodziców po szkole, pomagali odnaleźć odpowiednie sale oraz prowadzili sprzedaż ochraniaczy na obuwie. Rozprowadzanie ochraniaczy ma wpływ nie tylko na czystość szkoły, ale też na fundusze Szkolnego Koła Wolontariatu. Zbierane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na potrzeby Koła. W tym roku największą planowaną inwestycją jest zakup nowych koszulek dla wolontariuszy

Spotkanie inauguracyjnePierwszy miesiąc nauki to dla Szkolnego Koła Wolontariatu „Serce dla serca” zawsze czas rekrutacji wolontariuszy oraz promocji działań prowadzonych na rzecz środowiska lokalnego. Dlatego też we wrześniu odbyło się spotkanie ze wszystkimi uczniami klas pierwszych, podczas którego opiekunki Koła Wolontariatu opowiedziały o jego działalności oraz określiły, kim jest wolontariusz i czym cechować powinna się jego praca na rzecz innych. Po spotkaniu chęć zostania wolontariuszami zgłosiło blisko 150 uczniów klas pierwszych. Cieszy nas taka frekwencja. Liczymy na owocną współpracę.