Aktualności gimnazjalne


ROK 2015/2016

PROJEKT
"SZKOŁA WSPÓŁPRACY"
Aktualności w roku szkolnym 2016/2017
KLASA DWUJĘZYCZNA
tylko u nas!!!
Test predyspozycji językowych do klasy dwujęzycznej - termin dodatkowy
16 sierpnia 2017 godz. 900


„Przekonaj się, że umiesz więcej”
Nauka GEOGRAFII i BIOLOGII prowadzona jest
w dwóch językach: języku polskim i języku angielskim

Klasa dwujęzyczna umożliwi Ci:
• dobre poznanie języka obcego,
• wzbogacenie słownictwa specjalistycznego,
• korzystanie z obcojęzycznej literatury,
• rozwój kontaktów międzynarodowych,
• przygotowanie do podjęcia nauki w klasach dwujęzycznych w szkole średniej,
• przygotowanie do uzyskania certyfikatów językowych.

Po dalsze informacje zapraszamy do zakładki REKRUTACJA

ŻYCZY GRONO PEDAGOGICZNECzerwiec 2017


Bezpiecznie i aktywnie

Z myślą o bezpieczeństwie naszych uczniów, tuż przed wakacjami, po raz kolejny zorganizowaliśmy w naszej szkole zajęcia przygotowujące młodzież do bezpiecznego wypoczynku. W tym roku odbyły się one pod nazwą „Bezpiecznie i aktywnie”.
We wtorek 20 czerwca uczniowie uczestniczyli w czterech rodzajach zajęć tematycznych:
1. Spotkanie ze strażą pożarną – młodzież miała okazję wziąć udział w kursie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przymierzyć strój strażacki
2. Namiot profilaktyczny pod hasłem „Pozytywna profilaktyka” – spotkanie ze specjalistą od profilaktyki uzależnień. Uwaga uczni ów skupiona była przede wszystkim na negatywnych skutkach zażywania narkotyków i dopalaczy
3. Konkurs na plakat o bezpieczeństwie w ruchu drogowym – uczniowie za pomocą dostępnych materiałów plastycznych wykonywali plak aty dotykające wskazanej tematyki
4. Gry planszowe i zajęcia rekreacyjne – młodzież aktywnie spędzała czas grając w gry zespołowe, takie jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Nie zabrakło również amatorów gier planszowych.

Środa 21 czerwca, był dniem prelekcji i Marszu Bezpieczeństwa. Podczas 4 godzin lekcyjnych uczniowie uczestniczyli w spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa nad wodą, w ruchu drogowym, bezpiecznej turystyki rowerowej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele Komendy Policji w Józefowie oraz Otwocku, Stowarzyszenia Bezpieczna Młodość im. Grzegorza, wykładowca z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, a także nauczyciel wychowania fizycznego pan Grzegorz Dłużniewski. Po wykładach młodzież przeszła Marszem Bezpieczeństwa pod Urząd Miasta, by tam spotkać się z panem Burmistrzem i podyskutować o bezpieczeństwie na terenie Józefowa i poza nim. W happeningu , oprócz pieszych, uczestniczyły również grupy rowerzystów i rolkarzy.
Akcja „Bezpiecznie i aktywnie” była uwieńczeniem całorocznej pracy nad zwiększeniem świadomości uczniów dotyczącej ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podczas wypoczynku czy w sytuacji zagrożenia. Życzymy naszym gimnazjalistom, by korzystali z wiedzy, w którą zostali wyposażeni, tak by każdy kolejny dzień obfitował jedynie w dobre wspomnienia.
Dni pod hasłem „Bezpiecznie i aktywnie” udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu zespołu psychologiczno-pedagogicznego we współpracy
z nauczycielami wychowania fizycznego.Wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego
dla przyrodników


Dnia 19 czerwca grupa uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, uczestniczyła w zajęciach stacjonarno- plenerowych w Centrum Edukacji KPN
w Izabelinie. Gimnazjaliści zapoznali się z atutami jednego z największych kompleksów leśnych Mazowsza i jedynego w tym regionie parku narodowego.
Jego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe zyskały uznanie również na forum międzynarodowym - został ustanowiony przez UNESCO rezerwatem biosfery. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zaobserwować zmienny krajobraz lasu, wydm
i bagien. Oprócz gatunków rodzimych, poznali rośliny i zwierzęta inwazyjne, które występują poza swoim naturalnym zasięgiem oraz sposoby usuwania tych intruzów z terenu Kampinoskiego Parku Narodowego. Prowadząca zajęcia atrakcyjnymi metodami przekonała młodzież, że las jest ekosystemem doskonałym.
Nauczyciele z satysfakcją obserwowali zainteresowanie i entuzjazm swoich podopiecznych, a prowadząca zajęcia wszystkich uczniów obdarowała nagrodami za aktywny udział w grze terenowej.„Osiemnastka gimnazjum”
W poniedziałek 19 czerwca naszej szkole, odbył się festyn pod hasłem „Osiemnastka gimnazjum”. Wprawdzie nasze gimnazjum powstało szesnaście lat temu , ale ten nowy typ szkoły zaistniał w Polsce właśnie przed osiemnastoma laty. Trzy roczniki gimnazjalistów po raz ostatni wspólnie bawiły się na festynie, w czasie którego nagrodzono wybranych przez klasy najbardziej koleżeńskich uczniów. Przedstawiciele sześciu klas przedstawili wiersze
o gimnazjum, utwory zabawne, dowcipne i ciekawe.
W turnieju wiedzy o gimnazjum rywalizowali nauczyciele z uczniami. Wygrali nauczyciele, zaledwie trzema punktami. Utalentowani artystycznie gimnazjaliści zaprezentowali program „Gimnazjalistów portret własny”. Zwieńczeniem zabawy była sztafeta, w której pobiegli uczniowie i nauczyciele , a na mecie zapalili świeczki na ogromnych tortach.
Na zakończenie festynu Rada Rodziców ufundowała pyszny, prawdziwy tort!„Spotkania nad Świdrem”

W piątek 2 czerwca Gimnazjum nr 1 w Józefowie przeprowadziło w Rezerwacie Świder XVIII Powiatowe Warsztaty „Spotkania nad Świdrem”. Propozycję udziału w wydarzeniu otrzymały wszystkie gimnazja powiatu otwockiego, a na udział zdecydowało się 7 szkół:
Gimnazjum w Celestynowie,
Gimnazjum nr 1 w Otwocku,
Gimnazjum nr 2 w Otwocku,
Gimnazjum nr 4 w Otwocku,
Gimnazjum im. Świętego Tomasza z Akwinu w Józefowie,
Gimnazjum „Strumienie” w Józefowie
oraz Gimnazjum nr 1 w Józefowie.
Około 160 uczniów pod opieką 23 nauczycieli przez trzy godziny intensywnie pracowało w 8 grupach badawczych: geofizycznej, odkrywki glebowej, zwiadu przyrodniczego, "Globe", dendrologicznej, chemicznej, hydrozoologicznej, botanicznej oraz malarskiej. Nauczyciele prowadzący grupy badawcze wspierani byli przez pana Krzysztofa Kiełczyńskiego z Nadleśnictwa Celestynów, panią Joannę Papis z Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych oraz panią Danutę Jasinkiewicz i pana Stanisława Banię z Obserwatorium Geofizycznego Instytutu Geofizycznego PAN. Rezultaty pracy poszczególnych grup zaprezentowane zostały przez uczniów wszystkim uczestnikom „Spotkań nad Świdrem” na podsumowaniu warsztatów, które uświetnili swoją obecnością pan Paweł Rupniewski – Starosta Powiatu Otwockiego, pani Magdalena Żurawska – Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Otwockiego, pani Małgorzata Fiedukowicz – Kierownik Referatu Zamówień Publicznych i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Józefowa, Pani Iwona Kania – przedstawicielka Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Urzędu Miasta Józefowa oraz pani Lidia Krupa – Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Józefowie. W trakcie podsumowania warsztatów został rozstrzygnięty Konkurs Powiatowy „Bioróżnorodność Rezerwatu Świder”. Wszystkie prace oceniano przede wszystkim za oryginalność, estetykę wykonania oraz poziom merytoryczny. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody książkowe, które zostały wręczone przez pana Pawła Rupniewskiego-Starostę Powiatu Otwockiego, Panią Magdalenę Żurawską - Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Otwockiego i Panią Lidię Krupę - Dyrektora Gimnazjum nr 1 w Józefowie.

Wyniki konkursu:
Kategoria plakat:
1 miejsceNatalia Gaweł oraz Aleksandra Adamska z Gimnazjum nr 1 w Józefowie
2 miejsceWojciech Pieczonka z Gimnazjum nr 1 w Józefowie
oraz Jakub Zych z Gimnazjum nr 2 w Otwocku
3 miejsce – Adriana Kruk oraz Karolina Hejduk z Gimnazjum nr 2 w Otwocku

Kategoria album:
1 miejsce Anna Szumada, Julia Dobraszkiewicz
i Julia Węglowska
z Gimnazjum nr 1 w Józefowie
2 miejsce – Kinga Jałocha z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Otwocku
oraz Aleksandra Zagórska z Gimnazjum w Celestynowie
3 miejsce – Maria Radomska z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Otwocku

Kategoria zdjęcie:
podkategoria „Siedlisko”:
1 miejsce – Marta Domżał z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Otwocku
oraz Maja Salamończyk z Gimnazjum nr 1 w Józefowie
2 miejsceAgata Balcer i Magdalena Szamocka z Gimnazjum nr 1 w Józefowie

podkategoria „Gatunek”:
1 miejsce – Zofia Adamowicz Gimnazjum nr 1 w Otwocku
oraz Katarzyna Dybcio z Gimnazjum nr 1 w Józefowie
2 miejsce – Marta Domżał z Gimnazjum im. Świętej Rodziny w Otwocku
oraz Anna Szumada i Julia Duval z Gimnazjum nr 1 w Józefowie

Organizacja „Spotkań nad Świdrem” możliwa była dzięki wsparciu finansowemu sponsorów. Dlatego dziękujemy serdecznie Starostwu Powiatu Otwockiego za ufundowanie wspaniałych nagród książkowych; Urzędowi Miasta Józefowa za zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów oraz toreb ekologicznych, Mazowieckiemu Zespołowi Parków Krajobrazowych w Otwocku za pozycje książkowe dla szkół biorących udział w wydarzeniu, Radom Rodziców gimnazjów biorących udział w naszych warsztatach za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich uczestników.
XVIII Powiatowe Warsztaty Ekologiczne zostały objęte honorowym patronatem przez: Starostę Otwockiego, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.Maj 2017


Wycieczkowy czas

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, ale zanim jeszcze odbierzemy świadectwa czekają nas miłe chwile wytchnienia i relaksu na szkolnych wycieczkach. Będzie to również okazja do zobaczenia na żywo miejsc, o których wiele już wiemy ze szkoły. W tym roku tematyka wycieczek bardzo urozmaicona, powiązana z historią Polski. Klasy I mają wyjazdowe atrakcje z przewodnim hasłem: Zabawa! Integracja! Rywalizacja, klasy II poszerzają swoją wiedzę nt. historii Wrocławia, zwiedzają Kotlinę Kłodzką, a klasy III zwiedzają Gdańsk, Malbork oraz uczestniczyli w edukacyjnej lekcji która odbyła się w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Nasi gimnazjaliści wybrali się również na Warszawskie Targi Książki. Brali udział w wyjątkowych warsztatach "Chcę być kimś" Michała Zawadki oraz "Magia słowa".
Już pojawiąją się relacje z tych wycieczek na naszym fa. Bliższe informacje nt. poszczególnych wyjazdów oglądać możemy podczas przerw szkolnych na dużym monitorze przy auli.Festiwal Projektów
12 maja odbył się w naszej szkole doroczny Festiwal Projektów. Jak wiadomo, uczniowie klas drugich realizują obowiązkowy w gimnazjum projekt edukacyjnych, którego uroczystym zakończeniem jest właśnie pokaz dokonań wszystkich grup. Charakterystyczną cechą naszych projektów jest ogromna różnorodność tematyczna. Tak było i w tym roku. Wśród ponad dwudziestu opracowywanych zagadnień znalazły się m.in. pomoc zwierzętom ze schroniska w ramach projektu „Do serca przytul psa”, porównanie Józefowa z hiszpańskim miasteczkiem Santa Perpetua przy okazji wymiany młodzieży, poznanie gigantów na józefowskim rynku pracy, wolontariat oraz odpowiedź na pytanie, czy współczesna młodzież potrafi jeszcze żyć bez telefonu komórkowego. Pokazy na scenie zawsze są przeżyciem dla młodych ludzi, bo wielu z nich ma okazję do takiego występu po raz pierwszy. Poza tym realizacja projektu jest pierwszym krokiem do zakończenia nauki w gimnazjum.Konkurs piosenek Boba Dylana

12 maja w Gimnazjum Nr 3 im. Tomasza Morusa w Otwocku miał miejsce powiatowy konkurs piosenek Boba Dylana *Mr. Tambourine Man*.
Uczestniczki z naszej szkoły to:
- Aleksandra Łapa (kl. 1d) z utworem *Blowin* in the Wind*,
- Aleksandra Janik (kl. 3c) z piosenką *Knockin* on Heaven*s Door*, którą wykonała z własnym akompaniamentem ukulele.

Wszyscy uczestnicy konkursu wrócili wzbogaceni o ciekawe doświadczenie.
Nasze uczennice przywiozła ponadto nagrody:
- Ola Łapa - III miejsce w kategorii *soliści*,
- Ola Janik - wyróżnienie w kategorii *soliści*.
***ZdjęciaKwiecień 2017


Piosenka nie zna granic

28 kwietnia w Gimnazjum im. Bolesława Prusa w Karczewie obyła się
V edycja powiatowego konkursu "Piosenka nie zna granic".
Naszą szkołę reprezentowały na nim:
1) w kategorii *zespoły*:
Julia Grodzka (kl. 3e) i Nina Balikowska (kl. 3g) z hiszpańskojęzyczną piosenką Alvaro Solera pt. *Volar*, którą dziewczęta wykonały akompaniując sobie na gitarze i ukulele,
- Julia i Nina uzyskały- I miejsce w kategorii *zespoły*,

2) w kategorii *soliści*:
- Agnieszka Grabowska (kl. 2b) z anglojęzyczną piosenką Adele pt. *Skyfall*,
- Matylda Wojciechowska (kl. 2c) z francuskojęzycznym utworem duetu Francis Lalanne i Jean Piat zatytułowanym *Infernal*.
***ZdjęciaTo już egzaminy
Egzaminy gimnazjalne odbywają się w dniach -
19 - 21 kwietnia.
Uczniowie klas I i II w tych dniach nie mają zajęć szkolnych.
Uczniowie klas III przychodzą do szkoły o godzinie 8:15, ponieważ od godziny 8:30 będą wpuszczani do poszczególnych sal.
Egzaminy rozpoczynają się o godzinie 9:00.

Życzymy Wam optymizmu, połamania piór,
trafienia w wymarzone tematy, a uzyskanie dobrych wyników
niech będzie zapowiedzią dalszych sukcesów.

POWODZENIA!!!
WASI NAUCZYCIELE


W zakładce bocznej - DLA UCZNIÓW KLAS III - znajdują się bardzo ważne informacje przypominające procedury postępowania i zdawania egzaminu zewnętrznego. Prosimy o zapoznanie się z nimi.
Technologia jest dobra, czy jest zła?


Technologia nie jest ani dobra ani zła. Do jej stosowania potrzeba jednak zapewne nie tylko mądrych ale i dobrych ludzi- przekonywał podczas swojego wystąpienia
w Gimnazjum Nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej
prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer.
Do Józefowa ten autorytet z zakresu szeroko pojętej tematyki edukacji informatycznej i medialnej przyjechał na specjalne zaproszenie Dyrektor Gimnazjum Pani Lidii Krupy.
Swoim wykładem zatytułowanym “Edukacja w epoce cyfrowej-między realiami a marzeniami” uświetnił debatę na temat edukacyjnych zastosowań mikrokomputerów, Internetu i innych tzw. nowych mediów.
Okazją ku temu był świeżo zrealizowany Projekt Budowy Sieci WiFI na terenie Gimnazjum. Już niebawem zarówno młodzi gimnazjaliści, grono pedagogiczne i ich rodzice będą mogli korzystać z wolnego dostępu do Internetu. O tym, że nie taka technologia straszna przekonywał przedstawiciel wykonawcy- firmy Sprint S.A- Michał Lewandowicz, który uczestniczył w realizacji Projektu. W trakcie wystąpienia podkreślił, że obecna instalacja stanowi dobry fundament do sukcesywnego rozwoju sieci w przyszłości o dodatkowe elementy związane z bezpieczeństwem sieci i jej użytkowników. Podkreślał rolę Integratora w wykorzystaniu komponentów najnowszych technologii. O możliwości rozwoju wtórowała mu Marta Gorlińska- Janyst przedstawiciel firmy S4E- oficjalnego Dystrybutora rozwiązań Huawei na Polskę.
Dyskusję uświetniła również Ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa
dr. inż. Magdalena Szerzyńska, na co dzień adiunkt Politechniki Warszawskiej, od lat certyfikowany audytor systemów informatycznych.
Prof. nadzw. dr hab. inż. Janusz Morbitzer jest autorem ponad 250 artykułów naukowych, 5 monografii, kilku haseł w Encyklopedii Pedagogicznej XXI wieku (m.in. społeczeństwo informacyjne, technopol, globalna wioska, informacyjny zalew) oraz redaktorem naukowym ponad 20 monografii konferencyjnych.
Hej żeglujże żeglarzu...

Już po raz trzeci nasi uczniowie brali udział w rejsie żaglowcem szkolnym STS Pogoria. Tym razem gimnazjaliści odwiedzili porty Morza Śródziemnego.
Rejs rozpoczął się we włoskim porcie Civitavecchia 08.04.2017r. Młodzież została podzielona na 4 wachty i po przeszkoleniu została załogą żaglowca.
Pod opieka kapitana ( kpt. Zdzisław Kuźmiński ), czterech oficerów i załogi stałej
(bosman, mechanik i kucharz) prowadzili statek czynnie uczestnicząc we wszystkich pracach niezbędnych na statku żaglowym. Pogoria z młodymi żeglarzami na pokładzie wyruszyła w rejs przez Morze Tyrreńskie w kierunku Korsyki. Odwiedziliśmy piękne miasteczka Bonifacio i Calvi, a także stanęliśmy na kotwicowisku Golfe de Raccapina korzystając z uroków pobliskiej plaży i ciepłego morza. Po kilku dniach opuściliśmy Korsykę i przez Morze Liguryjskie pożeglowaliśmy do Nicei. Zwiedziliśmy urocze miasto, a część załogi udała sie na wycieczkę do Monaco. Po dniu pełnym wrażeń wyruszyliśmy w rejs do włoskiej Genui, gdzie 16.04.2017r. zakończyła się przygoda młodych żeglarzy z Józefowa. Szkolny rejs był rzadką okazją do poznania działania dużego statku żaglowego, nauczenia się pracy zespołowej, pokonywania własnych słabości oraz zwiedzenia ciekawych miejsc.
Chętnych do udziału w kolejnych rejsach zapraszamy !!!
WESOŁEGO ALLELUJA!!!

Zdrowych, pogodnych, radosnych
i ciepłych Świąt Wielkanocnych
oraz dużo szczęścia przy rodzinnym stole
życzymy Nauczycielom, Uczniom i RodzicomŚwięta wielkanocne w staropolskiej tradycji i zwyczajach

Wielkanoc (Pascha, Niedziela Wielkanocna) jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez wszystkie wyznania chrześcijańskie. Z obchodami świąt Wielkiej Nocy związanych jest wiele zwyczajów ludowych, których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego.

Tradycje święconego
Święcenie pokarmów to najważniejszy symbol Wielkiej Nocy. Koszyczek ze święconką stawiamy na środku stołu i od podzielenia się święconym jajkiem rozpoczynamy uroczyste śniadanie. W koszyczku nie może zabraknąć:
jajek - symbolu zwycięstwa życia nad śmiercią
baranka - symbolu umęczonego Chrystusa
soli - symbolu oczyszczenia i prawdy
chleba - podstawowego pokarmu
wędliny - zapewniającej zdrowie i płodność
chrzanu - symbolu siły fizycznej
sera - symbolu przyjaźni między człowiekiem a przyrodą
ciasta - symbolu umiejętności oraz doskonałości

Pisanki pełne kolorów
W tradycji staropolskiej bardzo ważną rzeczą było, na jaki kolor malowano pisanki. Każdy miał inne znaczenie. Kolorowe pisanki umieszczano w koszyku i jeszcze przed śniadaniem chodzono z nim wśród gości, od seniora rodziny począwszy. Każdy wybierał pisankę z zamkniętymi oczami, a następnie wróżył sobie, co go czeka w przyszłości:
kolor żółty - życie duchowne, zakonne
kolor niebieski - dobre zdrowie
kolor różowy - sukces w interesach
kolor zielony - pieniądze
kolor fioletowy - wytrwałość w dążeniu do celu
kolor czerwony - miłość, pomyślność w związku, spełnienie
kolor biały, nie pomalowane jajko - niewinność.

Dawne i nowe zwyczaje
Po powrocie z kościoła ze święconką należało obejść trzykrotnie dom zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Miało to wypędzić z domostwa złe duchy. Dawnymi czasy święcenie potraw odbywało się na dworach szlachty, gdyż należało poświęcić wszystko, co miało znaleźć się na świątecznych stołach. Nowością w koszyczku jest zajączek z czekolady - symbol wiosny i witalności. Tradycją wielkanocną jest również śmigus-dyngus. Pierwotnie obyczaj słowiański związany z drugim dniem Wielkanocy. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, zaś dyngus po słowiańsku nazywa się włóczebny. Wywodzony od wiosennego zwyczaju składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny połączonych
z poczęstunkiem, a także podarunkiem. Wizytom towarzyszyły śpiewy o charakterze ludowym i religijnym. Do XV wieku dyngus i śmigus były dwoma odrębnymi zwyczajami. Z czasem tak się zlały ze sobą w jeden, że przestano rozróżniać który na czym polega. Dziś śmigus-dyngus jest zabawą o charakterze czysto ludycznym.

O tych i innych wielkanocnych zwyczajach znajdziesz TUTAJ .

Wizyta w teatrze

6 kwietnia uczniowie klas pierwszych udali się wizytą do Teatru Palladium na przedstawienie pt. „Skąpiec”. Choć komedia należy do kanonu lektur, jest obowiązkowa, napisano ją bardzo dawno temu itp. , inscenizacja bardzo spodobała się młodej widowni. Dynamiczna akcja, zabawne dialogi i sytuacje oraz atrakcje dodatkowe, jak wata cukrowa czy prawdziwa Chihuahua na scenie, sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili i nawet nie zauważyli, kiedy poznali jedno z najbardziej znanych dzieł Moliera.Dzień Języka Ojczystego

W środę 5 kwietnia wszystkie klasy naszego gimnazjum miały okazję obejrzeć program artystyczny poświęcony poetce, Marii Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej. Uczniowie klasy 1a, 2a, 2g, 3a, 3g pod kierunkiem Pani Agaty Urbańskiej opowiedzieli o życiu i twórczości Lilki, recytując wybrane utwory poetyckie.
Całość programu uzupełniły piosenki w wykonaniu Eweliny Olszewskiej z 3e zaprezentowane przy akompaniamencie Pana Łukasza Lusawy.
A wszystko to z okazji Dnia Języka Ojczystego. Brawa dla uczniów i nauczycieli.Marzec 2017


Ku czci Żołnierzy Wyklętych

29 marca uczniowie pod kierunkiem Pani Agnieszki Tabisz i Pana Łukasza Lusawy zaprezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Temat wciąż mało znany młodzieży próbowali przybliżyć koleżankom i kolegom za pomocą piosenek, wierszy i opowieści o ostatnim prezesie Zarządu Ruchu Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” – polskiej cywilno-wojskowej organizacji antykomunistyczna założonej 2 września 1945 w Warszawie- Łukaszu Ciepliński. Data jego zamordowania przez władze komunistyczne – 1 marca – jest dziś Dniem Żołnierzy Wyklętych.Rekolekcje

W dniach 27-29 marca odbywał się w naszej szkole niezwykle ciekawe rekolekcje, które prowadził świecki rekolekcjonista Witold Wilk. Tematyka jego nauki i sposób, w jaki mówił do młodzieży zafascynowały młodych słuchacz, którzy z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w jego słowa. Po dwóch dniach spotkań w szkole rekolekcje zakończyła msza święta w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie.Konkurs „Szkiełkiem i okiem”

24 marca trzyosobowy zespół uczniów z klasy IIb, w składzie Patrycja Ignaczak, Julian Śliwiński oraz Marcin Żołek, reprezentował naszą szkołę podczas III Powiatowego Konkursu Przyrodniczego "Szkiełkiem i Okiem" organizowanego przez Gimnazjum im. Tomasza z Akwinu w Józefowie.
Nasi uczniowie po raz trzeci zdobyli pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Jesteśmy dumni z ich sukcesu tym bardziej, że jako drugoklasiści rywalizowali z zespołami uczniów klas trzecich. Motywem przewodnim tematów z zakresu biologii, chemii oraz fizyki była woda jako środowisko życia i związek chemiczny. Koordynatorem przygotowań oraz odpowiedzialna za przygotowanie z zakresu biologii była Pani Agata WacikowskaRozstrzygnięcie konkursu "Weyslejek"

We wtorek 21 marca gościliśmy w naszej bibliotece organizatorkę konkursu „Weyslejek”- Zofia Karandyszowska.
Miło nam było usłyszeć, że zajęliśmy I miejsce w Polsce, pod względem ilości uczniów biorących w nim udział. Spośród uczniów biorących udział w konkursie, tytułem losowania została wyłoniona osoba - Katarzyna Rzyszkiewicz, która otrzymała nagrodę w postaci książki z tej cieszącej się największą popularnością serii.Sukcesy naszych uczniów

Miło nam, że uczennica naszej szkoły: Maja Salamończyk zajęła 3 miejsce
w kategorii - "szkoły gimnazjalne - odznaka"
w IV Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych.

W konkursie "Złap dym" nasi uczniowie za swoje zdjęcia otrzymali nagrody.
Agata Balcer – zdobyła zarówno 1 miejsce, jak i nagrodę burmistrza.
Wyróżnienie zostało przyznane dla Filipa Rutyna.
Inni nagrodzeni uczniowie:
Paulina Stańczak
Zuzanna Czyżowska
Julia Wrótniak
Dominika Sabat
Adriana PilarskaAkademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Nasza szkoła została przyjęta do Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizowanej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Polskiej Akademii Nauk, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta miasta stołecznego Warszawy, Prezydenta Wrocławia, Urzędu Patentowego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. W ramach udziału w 7. edycji programu edukacyjnego uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach kreatywnych organizowanych na wyższych uczelniach technicznych oraz mogą zgłaszać swoje pomysły w konkursie na wynalazek. Na autorów najciekawszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody. Zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas gal finałowych, które odbędą się w czerwcu 2017 roku. Bieżące informacje o programie, zdjęcia i relacje live z warsztatów dostępne są na kanałach społecznościowych Akademii Wynalazców: Facebook, Snapchat: akademiaboscha, Google+ oraz YouTube.
Więcej informacji na temat programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha na stronie:
www.akademiawynalazcow.edu.pl


Reyment czy Reymont

W poniedziałek 13 marca powitaliśmy w progach naszego gimnazjum Panią Ewę Koc – Dyrektor Powiatowej Biblioteki w Otwocku, która z wielką pasją przedstawiła nam ciekawe, choć trudne życie polskiego noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Poznaliśmy jego twórczość w 150. rocznicę urodzin pisarza, niemal całkowicie poświęconą zagadnieniom społeczeństwa, zwłaszcza jego najbiedniejszej warstwy – chłopstwa. Prelekcji towarzyszyła wystawa prezentująca życie, warsztat pisarski oraz przykłady ciekawych adaptacji jego dzieł. Wystawę można będzie oglądać do końca kwietnia.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej.

Spotkanie z Mistrzem

W ramach zajęć artystycznych nasi uczniowie odwiedzili pracownię rzeźbiarską pana Ryszarda Kozłowskiego. Wycieczkę, która odbyła się 7 i 8 marca zorganizowały na swoich zajęciach pani Lidia Sitek i pani Joanna Ławnik. Program zajęć artystycznych przewiduje kontakt z prawdziwymi dziełami sztuki, niezwykle ważną sprawą jest także rozmowa z twórcą. Uczniowie mieli więc okazję poznać twórcę rzeźby stojącej przed naszym gimnazjum, posłuchać o jego twórczych inspiracjach, poznać tajniki procesu odlewania rzeźby w brązie i zobaczyć pracownię artysty. Wiele rzeźb pana Ryszarda podejmuje wątki z historycznego dziedzictwa narodowego i odnosi się do tradycji europejskiej kultury. Artysta uwiecznił wielu ludzi, których życie i działalność związana jest z Józefowem czy z Otwockiem np. Ireny Sendlerowej, Ignacego Gogolewskiego, Sławy Przybylskiej oraz stworzył realizacje, które upamiętniają wielkie historyczne wydarzenia- Katyń, Powstanie Styczniowe. Pokazał pomniki papieża Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego, które były nagrodzone w ogólnopolskich rzeźbiarskich konkursach. Żona pana Ryszarda, pani Janina Witkowska, opowiadała o niełatwych ich wspólnych życiowych losach. Młodzież z dużym zainteresowaniem oglądała pracownię, zebrane w niej rzeźby i słuchała o procesie tworzenia. Dziękujemy za wspaniałą lekcję o tym, jak powstaje dzieło sztuki.

A może zostaniemy podróżnikami...

W dniu 7 marca w naszej szkole uczniowie klas drugich uczestniczyli w pokazie slajdów podróżniczych pt. „ OD ŚNIEGÓW KILIMANDŻARO DO PLAŻ ZANZIBARU”. Mieliśmy sposobność podziwiania wspaniałych fotografii afrykańskiej przyrody przy dźwiękach etnicznej muzyki. Pokaz rozpoczął się od opisu wyprawy na Kilimandżaro. Przedziwne lasy otaczające wulkan (drzewiaste paprocie, starce afrykańskie otulone chmurami), lodowce na szczycie góry pośrodku Afryki tworzyły baśniowy, nieziemski krajobraz. Ta podróż to nie tylko piękne widoki ale i trud górskiej wędrówki. Dowiedzieliśmy się na czym polega górska aklimatyzacja i jak należy przygotować się na wycieczkę w góry. Pani zwróciła też uwagę na to jak bardzo ważna jest wzajemna pomoc uczestników górskich wędrówek (każdy może mieć kryzys podczas wędrówki i powinien móc liczyć na pomoc towarzyszy wyprawy). Następnie mogliśmy podziwiać kalder Ngorongoro i najbardziej słynne afrykańskie dzikie zwierzęta: słonie, żyrafy, zebry i inne. Na koniec mogliśmy zobaczyć Zanzibar - wyspę nieopodal równika, u wschodnich wybrzeży Afryki. Można było poczuć atmosferę rajskiej wyspy z cudownymi plażami, turkusowym wodą, palmami kokosowymi i rafa koralową. Pokaz prowadziła podróżniczka - pani Katarzyna Mazurkiewicz.
Mam nadzieję, że to spotkanie będzie inspiracją dla uczniów do podjęcia własnych wędrówek, tych bliskich i dalekich.

OD TOLKIENOWSKICH KRASNOLUDÓW, HOBBITÓW I ELFÓW DO LALKI BARBIE – prelekcja dietetyka


Kadr z filmu "Hobbit: Niezwykła podróż" (Fot. Warner Bros. Entertainment Inc. and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures Inc.)

Dnia 6 marca klasy drugie uczestniczyły w prelekcji adiunkta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. farm. Magdaleny Makarewicz-Wujec.
Wykład dotyczył racjonalnego żywienia nastolatków. Uczniowie dowiedzieli się, że metodą określenia prawidłowej masy ciała są m.in. siatki centylowe i zbadanie tzw. wskaźnika BMI ( z angielskiego "body mass index"). Waga jest prawidłowa, gdy otrzymamy wynik BMI między 18,5 a 25. Słuchacze zostali poinformowani, jak bardzo spożycie słodzonych napojów wpływa na wzrost wskaźnika BMI, jak ważne jest picie wody i ograniczenie spożycia soli oraz dlaczego nie należy pić napojów energetyzujących. Prowadząca, nawiązując do postaci z literatury i filmów, przedstawiła różne rodzaje diet, podkreślając nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Udowodniła, że proporcje ciała lalki Barbie byłyby w naturze nierealne.
Uczniowie dowiedzieli się, które z popularnych diet można stosować,a przy których należy zachować ostrożność.

"Weaslejek"

Konkurs czytelniczy "Weaslejek", czyli świat Harry’ego Pottera i jego przyjaciół został przeprowadzony w naszej szkole 2 marca.
Do wyboru tematyki skłoniła bibliotekarzy niezwykła popularność książek o przygodach Harry’go. Warunkiem uczestniczenia w konkursie była znajomość następujących pozycji J. K. Rowling:
• "HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY
• "HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC"
• "HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU"
W zabawie wzięło udział 27 uczniów z klas I – III. Odpowiedzi pisemne udzielane były na specjalnie przygotowanych kartkach. Konkurs okazał się bardzo udanym pomysłem. Uczniowie, którzy czytali książki J. K. Rowling wykazali się ich bardzo dobrą znajomością, natomiast uczniowie-obserwatorzy, którzy tylko o przygodach Harry’ego słyszeli, z pewnością po te pozycje sięgną. bibliotekarze zapewniają, że będą organizowane tego typu konkursy na bazie innych lektur.

1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Łukasz Ciepliński „Pług” do Żony i Syna zza krat. Słowa, które kruszą mury:
"...Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni.
W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę.
Ja odchodzę – Ty zostajesz by w czyn wprowadzać idee ojca. – Andrzejku: celami Twego życia to:
a) służba dobru, prawdzie i sprawiedliwości oraz walka ze złem.
b) dążenie do rozwiązywania bieżących problemów – na zasadach idei Chrystusowej. W tym celu realizować jej w życiu i wprowadzać w czyn.
c) służba ojczyźnie i narodowi polskiemu..."


Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

Luty 2017

Nareszcie! Uroczyście ogłaszamy, że właśnie rozpoczynają się ferie zimowe. Przed nami dwa tygodnie leniuchowania i zabawy. Postarajcie się tylko nie siedzieć wyłącznie przed telefonem, komputerem czy telewizorem. Narty, sanki, łyżwy też są dla ludzi, zwłaszcza młodych!
Bawcie się znakomicie i pamiętajcie o bezpieczeństwie!

Udanych, fantastycznych ferii!!!

obrazek przenosi nas do zakładki dla uczniów klas III, gdzie uzyskamy informacje na temat procedury organizowania
i przeprowadzania egzaminu w klasie trzeciej gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017.

Musical „Romeo i Julia”9 lutego wszyscy uczniowie klas I udali się do Teatru „Imka” na muzyczną wersję dramatu W. Szekspira pt. „Romeo i Julia”.
To obowiązkowa lektura dla pierwszaków i słynna na świecie opowieść o wielkiej, nieszczęśliwej miłości. Spektakl pomógł widzom w poznaniu i zrozumieniu treści sztuki, a dodatkową atrakcję stanowiła muzyka, taniec, efekty wizualne.

Ruszają projekty edukacyjne!

Uczniowie klas drugich rozpoczynają prace w ramach realizacji projektów edukacyjnych. Jak co roku, tak i tym razem, tematy i zadania są bardzo różne. Niektórzy porównają życie uczniów w Józefowie i hiszpańskim miasteczku pod Barceloną, czemu towarzyszyć będzie wymiana międzyszkolna – wizyta naszych uczniów w Hiszpanii i przyjazd do szkoły zagranicznych gości. Inni zajmą się zbadaniem roli telefonów komórkowych w życiu gimnazjalistów, inni opracują zagadnienia związane z największą polską rzeką - Wisłą.
więcej informacji na temat projektów znajdziesz - tu

Od dłuższego czasu, bo od początku zimy, pracują uczniowie realizujący projekt pod kierunkiem pani Agaty Wacikowskiej „Do serca przytul psa”, poświęcony organizacji pomocy dla zwierząt mieszkających w schronisku Fundacji „Azyl pod psim aniołem” w Falenicy. Zbierano koce, materace, karmę. Kilkakrotnie uczniowie odwiedzili psy i wyprowadzili jej na spacery, a ostatnio przygotowano kawiarenkę walentynkową,
z której dochód (400 złotych) również ofiarowano na pomoc zwierzakom.
To wspaniale, kiedy obowiązek realizacji projektu można połączyć z tak pożyteczną działalnością. Koordynatorem realizacji wszystkich projektów jest w tym roku pani Joanna Zakrzewska.

Ostatnia próba generalna...W dniach 8, 9 i 10 lutego odbył się II próbny egzamin gimnazjalny.
Dla uczniów klas trzecich była to ostatnia okazja do sprawdzenia stanu swojego przygotowania do prawdziwego egzaminu, który odbędzie się już w kwietniu.
I znów jak w listopadzie, pierwszego dnia historia i wos, a potem język polski. Drugiego dnia przedmioty przyrodnicze i bardzo trudna, zdaniem wielu uczniów, matematyka. Trzeciego dnia język angielski na poziomie podstawowym, który wielu uznało za naprawdę podstawowy, jeśli chodzi o poziom trudności, a potem poziom rzeczywiście „rozszerzony”. W sumie sporo wysiłku i bardzo pracowite trzy dni.
A wyniki …. już wkrótce.
Oby te z prawdziwych egzaminów były jeszcze lepsze!Zrównoważony Rozwój na co dzień


Dnia 3 lutego uczniowie klas trzecich uczestniczyli w prelekcji i warsztatach poświęconych ochronie środowiska i respektowaniu zasad ekorozwoju.
Prowadzący to dr Anna Batorczak i pan Paweł Budzyński - pracownicy naukowi Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem w Warszawie. Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem oraz historią powstania idei zrównoważonego rozwoju, dowiedzieli się, jakie konkretne działania przyczynią się do ograniczenia szkodliwego wpływu produkcji
i konsumpcji na stan środowiska oraz ochrony zasobów przyrodniczych.
Prelegenci wskazali związki przyczynowo- skutkowe w odniesieniu do oszczędzania energii, segregacji i recyklingu odpadów, świadomych wyborów konsumenckich.
Dla najaktywniejszych uczniów prowadzący przygotowali nagrody w postaci drewnianych linijek z grafiką organizmów z różnych grup systematycznych. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że zasługują na nie wszyscy uczestnicy, ponieważ wykazali się wysokim poziomem świadomości ekologicznej.
Oby te warsztaty stały się dla młodzieży swoistym drogowskazem na drodze do poprawy relacji człowiek- przyroda.Apel i koncert

2 lutego odbyły się apele i koncerty świąteczne dla wszystkich poziomów klas gimnazjum. Pani Dyrektor przedstawiła wyniki nauczania w I semestrze, a potem uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Ławnik i pana Łukasza Lusawy zaprezentowali na zakończenie okresu świątecznego piękny koncert kolęd.
Oprócz kolęd tradycyjnych śpiewano współczesne piosenki świąteczne polskie
i zagraniczne. Gratulujemy artystom bardzo udanego występu.
Styczeń 2017


Trzymaj formę


Nasza szkoła przystąpiła kolejny raz do programu edukacyjnego - Trzymaj formę organizowanego m.in przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Wiąże się to z działaniami o charakterze edukacyjnym w zakresie dietetyki oraz propagowaniem aktywnego wypoczynku - większość tych działań odbywać się będzie w naszej szkole. Klasy pierwsze będą miały podczas godzin wychowawczych pogadanki z pielęgniarką - p. Ewą Koc, a rodzice otrzymają broszury zachęcające do zdrowego odżywiania. Klasy drugie i trzecie będą poznawały tematy związane z problemem marnowania żywności. Nauczyciele WF w tym projekcie będą promować aktywność fizyczną poprzez organizowanie w naszej szkole imprez sportowych
i projektów edukacyjnych.
Koniec pierwszego semestru


Dopiero co były ferie świąteczne, a już kończy się pierwszy semestr. Szkoda, że mamy jeszcze aż dwa tygodnie do zimowego odpoczynku.
Gratulujemy wyników w nauce najlepszym klasom w szkole:
1. 1c
2. 3c
3. 2c


Tym bardziej, że rzadko się zdarza , aby najlepsi okazali się pierwszoklasiści. Pozostałym życzymy, aby nowy semestr przyniósł jeszcze lepsze oceny, bo czasem wystarczy tylko troszkę się postarać albo uwierzyć w siebie!
"Złap dym"


Urząd Miasta Józefowa organizuje konkurs ekologiczny "Złap dym".
Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajdziecie tutaj

Szkolenie na temat antyterroryzmu


19 stycznia odbyły się ciekawe prelekcje dla wszystkich klas na temat bezpieczeństwa. Omawiano najważniejsze zagadnienia związane z zagrożeniami związanymi z różnego typu atakami terrorystycznymi. Jak zachować się w trudnej sytuacji? Czego nie robić? Czego się spodziewać? Oczywiście najlepiej by było, żebyśmy nigdy nie musieli z tej zdobytej wiedzy korzystać.
Kolejny sukces


Na wystawę pokonkursową "Wisła jaką znam" w Płockiej Galerii Sztuki zakwalifikowała się praca naszej uczennicy Adamskiej Aleksandry.
Wystawę, a w tym pracę naszej uczennicy będzie można oglądać do 26 lutego.
Mazowiecki Konkurs Języków Obcych
"Co nam w duszy gra"


Kategoria piosenka:
LAUREACI soliści
 • Julia Grodzka 3e (j.francuski)
 • Nina Balikowska 3g (j.niemiecki)

  Kategoria wiersz:
  WYRÓŻNIENIE
 • Mateusz Łapa 3b (j.angielski)
  Grudzień 2016


  Geneza Świąt Bożego Narodzenia  Data 25 grudnia już w starożytności była dniem szczególnym. Główną tego przyczyną było to, iż określała czas przesilenia zimowego, w którym noc stawała się krótsza, a dzień dłuższy.
  W Rzymie w tym okresie odbywały się Saturnalia na cześć boga Saturna, w Persji natomiast czczono Mitrę – bóstwo słońca. Przyjście na świat Jezusa, oznaczało pojawienie się nowej światłości i nadziei dla świata, dlatego też można dostrzec analogię pomiędzy hołdem dla Jezusa a bóstw mitycznych.
  Ponieważ żaden z Ewangelistów nie określił dokładnej daty narodzin Chrystusa, od momentu soboru Kościelnego z IV wieku przyjmuje się, że Jezus narodził się właśnie wtedy. Boże Narodzenie zastąpiło wówczas obchody święta Niezwyciężonego Słońca, a data ta stała się powszechną dla wiary chrześcijańskiej. Wraz z narodzeniem Jezusa nastała również nowa era.  Boże Narodzenie


  Dla każdego z nas święta to czas szczególny. To nie tylko wspomnienie ważnego wydarzenia religijnego, ale także czas odpoczynku, spotkań z bliskimi i rodziną.
  Coraz częściej święta stają się ucieczką od codzienności, czasem wyciszenia i refleksji.
  W większości krajów o tradycji chrześcijańskiej zaczynają się one wieczerzą wigilijną tj. dnia 24 grudnia, która jest czasem radosnego oczekiwania na narodziny Jezusa. Okres poprzedzający Narodzenie Pańskie nazywany jest Adwentem i trwa cztery tygodnie.
  Podczas Wigilii gromadzimy się całymi rodzinami
  w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę zwiastującą narodzenie Jezusa. Przed północą wierni licznie udają się do kościołów, gdzie o północy celebrowana jest uroczysta msza święta zwana Pasterką, która jest wspomnieniem oczekiwania pasterzy na narodzenie Dzieciątka.
  25 grudnia jest więc jednym z najradośniejszych świąt
  w tradycji chrześcijańskiej. Wszystkie kościoły są przepięknie przystrojone, celebrujący msze ubrani są w białe szaty liturgiczne
  a sale kościelne wypełnia śpiew kolęd.
  W dzień Bożego Narodzenia obdarzamy się wzajemnie życzliwością i miłością oraz składamy sobie najserdeczniejsze życzenia. Ze składaniem życzeń nieodłącznie związana jest tradycja wysyłania kartek świątecznych. Popularnym zjawiskiem jest również wysyłanie wraz z nimi białego opłatka, którym nie możemy połamać się osobiście. Podobnie jak i w Polsce, tak i na całym świecie, ze świętami Bożego Narodzenia nieodłącznie związane są szopki, choinka, śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów.
  W każdym kraju świętuje się je bardzo uroczyście, spędzając czas z rodziną
  i bliskimi. W krajach gdzie wieczór wigilijny nie odgrywa aż tak wielkiego znaczenia, najważniejszym dniem jest dzień Bożego Narodzenia. W tym też dniu spożywa się uroczysty obiad, podczas którego podaje się tradycyjne dla regionu potrawy np.: na Wyspach Brytyjskich są to - nadziewany, pieczony indyk, świąteczny pudding oraz mince pie (farsz mięsny zapiekany w cieście); w Niemczech - kiełbaski; we Francji - pieczona gęś i owoce morza; w Danii - pieczona kaczka. Bez względu na to gdzie są obchodzone, zawsze wywołują wiele pozytywnych emocji i jednoczą ludzi.
  W drugi dzień świąt tj. 26 grudnia, m.in. w Polsce, obchodzone jest wspomnienie pierwszego męczennika - świętego Szczepana. Z dniem tym związane jest także wiele przysłów takich jak: „Jaka pogoda w Szczepana panuje, taka na luty nam się szykuje”; „Na świętego Szczepana bywa błoto po kolana”; czy „Jak przymrozi na Szczepana, będzie wiosna od Damiana”.  Spotkania wigilijne

 • Ostatni dzień w szkole przed Bożym Narodzeniem to czas klasowych Wigilii. Wszystkie klasy przygotowały najpierw piękne dekoracje świąteczne w swoich salach, a potem usiadły do stołów. Przy choinkach składano sobie życzenia, często wręczano prezenty i oczywiście częstowano się różnymi potrawami lub słodkościami. Dla wielu uczniów była to okazja do popisania się własnymi talentami kulinarnymi. W miłej i serdecznej atmosferze upływały ostatnie wspólne chwile przed przerwą świąteczną i w końcu wszyscy uczniowie w znakomitych humorach rozeszli się do domów.
  Wtedy na Wigilii pracowniczej spotkali się nauczyciele, pracownicy szkoły
  i zaproszeni goście. W tym roku był to szczególnie wzruszający moment, ponieważ wśród życzeń, przy akompaniamencie kolęd żegnaliśmy Panią Ewę Adamczyk, naszą panią sekretarz, która od początku istnienia gimnazjum była całym sercem zaangażowana w jego pracę, a teraz postanowiła przejść na emeryturę.
  Wszystkiego dobrego Pani Ewo i prosimy nas odwiedzać!  Koncert w MOK

 • 14 grudnia uczniowie pod kierunkiem pani Joanny Ławnik i pana Łukasza Lusawy zaprezentowali w józefowskim MOK-u przepiękny program świąteczny przygotowany specjalnie na spotkanie wigilijne członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  To taka sympatyczna forma współpracy młodszych i starszych mieszkańców Józefowa.
  Mamy nadzieję, że występ się podobał.
  Pieski los...


  Grupa uczniów z klas 2b oraz 2c zbiera dary na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Falenicy. Potrzebne są:
  - Stare koce, kołdry lub inne tekstylia do wykorzystania na ciepłe legowiska;
  - Karma /preferowane duże puszki/;
  - Gryzaki i inne bezpieczne zabawki.
  Dary można będzie zostawiać przy wejściu /pudło/ lub przekazywać
  Pani Wacikowskiej oraz uczennicom klasy 2c. Jeśli będzie przy darze karteczka z nazwiskiem oraz klasą darczyńcy możecie liczyć na wpisanie pochwały.
  W imieniu piesków liczymy na Waszą ofiarność.
  XV Powiatowy Konkurs Plastyczny
  inspirowany twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego  Konkurs organizowany przez panią Lidię Sitek - nauczycielkę plastyki w naszej szkole, pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Starostwa Powiatowego w Otwocku. Do konkursu przysłano prace uczniów 6 szkół Powiatu Otwockiego: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4 oraz Powiatowego Gimnazjum Nr 21 z Otwocka, Publicznego Gimnazjum z Sobień Jezior, Publicznego Gimnazjum z Karczewa , Gimnazjum nr 1 w Józefowie, łącznie 29 prace w różnych technikach malarskich.

  Tematem konkursu był wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. "Raj"

  Zapachy jak tłuste amorki unoszą się ponad łąkami.
  Drogi rozpięte w gwiazdy. Są palmy. I srebra dużo.
  Słońce rozkwita, przekwita do pięści podobną różą
  i śmieje się do aniołów dużymi, smutnymi oczami.

  Aniołowie chodząc przystają. Jest bardzo cicho aniołom.
  Gdy lazur nocy okrągłej skrzydła im nazbyt poparzy,
  wtedy się kładą na łąkach jak konie białe i marzą,
  a rosa opadająca chodzi po nich jak gołąb.

  A kiedy Bóg się zjawi w towarzystwie ciężkich obłoków,
  Gospodarz onych piękności z obliczem uśmiechniętem,
  jabłka, co były wysoko, wznoszą się bardziej wysoko
  i aniołowie śpiewają, i raj jest instrumentem.

  Wtedy burza księżyca, wtedy kwiaty strzelają
  i śmiech jak zwierzę złote przebiega pomiędzy drzewy.
  Lecz oto cisza nagła, bo patrz — na Bożych włosach
  motyl przysiadł i zasnął, naiwny i bardzo mały

  Zwycięskie prace zostały wyłonione przez komisję w składzie:
  p. Janina Witkowska- animator kultury
  p. Bożena Stawikowska- artystka malarka
  p. Ryszard Kozłowski- artysta rzeźbiarz
  p. Ewa Musiejko- dyr. Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku
  p. Kamila Białkowska- Ismaił – artysta malarz-konserwator

  Przyznano:
  I m ex aequo - Marta Bieńkowska - Gimnazjum nr 4 w Otwocku
  Wiktoria Polkowska – Gimnazjum nr 1 w Józefowie
  Marta Starosz - Publiczne Gimnazjum w Sobieniach Jeziorach

  II m ex aequo – Lena Kaczmarska - Gimnazjum nr 1 w Józefowie
  Sara Krzewniak – Powiatowe Gimnazjum Nr 21 w Otwocku

  III m - ex aequo: Zofia Sułkowska - Publiczne Gimnazjum w Karczewie
  Hubert Rzeszotek - Gimnazjum nr 2 w Otwocku
  Dominika Walkiewicz - Gimnazjum nr 1 w Józefowie
  Wiktoria Sabat- Publiczne Gimnazjum w Sobieniach Jeziorach

  Dokonując wyboru, komisja wzięła pod uwagę ciekawą kompozycyjnie i plastycznie interpretację wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.„Raj”, będącego tematem tegorocznego konkursu. Zwrócono uwagę na wyobraźnię, fantazję, kompozycję, oryginalność prac oraz pomysłowość interpretacji.
  Spotkanie z Panią Alicję Gawlikowską


  Pani Alicja w 1939 była świeżo upieczoną maturzystką i absolwentką Liceum
  im. Św. Królowej Jadwigi w Warszawie. Bal maturalny przetańczyła z Tadeuszem Zawadzkim, późniejszym "Zośką". Już w pierwszych miesiącach wojny została wciągnięta do konspiracji przez swoją nauczycielkę P. Marię Strońską.
  Łączniczką ZWZ była od grudnia 1939, aż do czasu aresztowania w marcu 1941. Potem przewieziona na Pawiak i przesłuchiwana na Al. Szucha przez pół roku. Niczego nie udowodniono Jej, gdyż wszystkie karteczki z adresami i zapiski połknęła w momencie aresztowania. Uniknęła wyroku śmierci, ale jesienią 1941 wraz z innymi skazanymi zesłana do Ravensbruck. Tam przeżyła dzięki życzliwości innych więźniarek prawie 5 lat - do kwietnia 1945. Była w ostatniej grupie kobiet, które opuszczały obóz. Drogę powrotną do Polski wspomina z niepokojem, była to bardzo niebezpieczna podróż z powodu napływu żołnierzy Armii Czerwonej. Po wojnie Pani Alicja studiowała medycynę w Krakowie, a potem przeniosła się do Otwocka, gdzie przez wiele lat była lekarzem anestezjologiem. Jest na You Tube nagrany wywiad z Panią Alicją - pod nazwą "Kultowe Rozmowy".
  Spotkanie przygotowywały dziewczęta z klasy 2G w ramach projektu gimnazjalnego pt. "W poszukiwaniu autorytetu". Pani Alicja była wzruszona po spotkaniu z młodzieżą. Choć bywa na spotkaniach w innych szkołach, to zadziwiła Ją gotowość naszych uczniów do słuchania pomimo - jak podkreśliła - młodego wieku...
  Listopad 2016

  Spotkanie z poezją Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
  i panią Barbarą Krafftówną  30 listopada o godzinie 12.00 w auli naszego gimnazjum już po raz osiemnasty spotkali się miłośnicy żywego słowa ze szkół w powiecie otwockim.
  Jak co roku w ostatnich dniach listopada odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem, kierując się hasłem „Dlaczego ogórek nie śpiewa?”, młodzież recytowała poezję Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
  Szesnastu zwycięzców eliminacji szkolnych dało wspaniały popis umiejętności interpretacji tekstów lirycznych.

  Jury w składzie:
  przewodnicząca: Barbara Krafftówna, artystka teatralna i filmowa
  członkowie:Jadwiga Sikorska, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Józefowie,
  Przemysław Skoczek, redaktor „Linii Otwockiej”, aktor
  miało nie lada kłopot z wyłonieniem zwycięzców. Po długich obradach ogłosiło następujący werdykt:
  I miejsce: Eliza Kobza, gim. w Gliniance
  II miejsce: Sandra Widłak, gim. w Sobieniach Jeziorach
  III miejsce: Daniel Pyza, gim. w Sobieniach Jeziorach
  wyróżnienie: Dominika Walkiewicz, Gimnazjum nr 1 w Józefowie

  Konkurs objęło swoim patronatem Starostwo Powiatowe w Otwocku i Mazowiecki Kurator Oświaty.
  Nagrody dla wszystkich recytatorów ufundowało Starostwo Powiatowe i Rada Rodziców przy Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej.

  Serdecznie dziękujemy.  Prawdziwą gwiazdą spotkania była wspaniała artystka teatralna, filmowa i kabaretowa, pani Barbara Krafftówna.
  Podzieliła się z uczniami i nauczycielami swoimi wspomnieniami z pracy w teatrze i filmie, udzieliła szeregu cennych rad: jak ćwiczyć pamięć, jak radzić sobie ze stresem, jak zachować pogodę ducha mimo przeciwności losu i upływu lat. Odpowiedziała na dziesiątki pytań i cierpliwie pozowała do niezliczonej ilości zdjęć. Każdy przecież chciał mieć pamiątkową fotografię i choć chwilę porozmawiać z tak znaną osobą. Nikt się nie spieszył do domu. Żal, że w związku z reformą oświaty to już pewnie ostatnie takie spotkanie...

  Dziękujemy wszystkim za te piękne 18 lat!
  a w szczególności pani Joannie Ławnik
  za chwile tak wspaniałych spotkań z poezją

  Świąteczna Zbiórka Żywności


  W dniach 25-27 listopada odbyła się 20 Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana w całej Polsce przez Bank Żywności. Wolontariusze z naszego Szkolnego Koła Wolontariatu również aktywnie uczestniczyli w tej akcji.
  W piątkowy wieczór oraz w sobotę do godzin popołudniowych uczniowie zachęcali do zbiórki w sklepie ”OK” w Józefowie. Dzięki wielkiej szczodrości klientów udało nam się zebrać 458 kg żywności. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz właścicielom sklepu i jego pracownikom za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu zbiórki. Żywność w całości trafi do najbardziej potrzebujących rodzin z naszego terenu.  Nasze talenty!!!


  Uczniowie klasy 2E Maria Ognicha i Szymon Mieszkuniec obdarzeni wielkim talentem popartym tytaniczną codzienną pracą zostali zauważeni i docenieni przez władze Polskiego Związku Pływackiego co zaowocowało powołaniem w skład Kadry Narodowej.
  GRATULUJEMY!!!


  certyfikat


  Brawo!!!


  W konkursach przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty wzięło w pierwszym etapie udział 219 uczniów, z czego 40 zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Konkurs kuratoryjny składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego.
  Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  Co wiemy o Rosji...


  W poniedziałek 28.11 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Rosji.
  Udział w konkursie wzięło 11 uczniów z klasy 3a i 2h.
  I miejsce: Jan Mroczek 3a
  II miejsce: Igor Salwowski 3a
  III miejsce: Jakub Kraszewski 2h
  I Próbny test gimnazjalny


  W dniach 22-24 listopada uczniowie klas trzecich po raz pierwszy pisali próbny egzamin gimnazjalny.
  Jest to sprawdzenie ile już umieją nasi uczniowie. Czy są przygotowani do egzaminu?
  Nastroje dopisywały :-) Czekamy na wyniki !!!
  Spotkanie z policją


  17 listopada podczas dnia otwartego odbyło się spotkanie policji z rodzicami dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na prelekcji zostały omówione między innymi zasady bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Przedstawiciel policji zwrócił szczególną uwagę na konieczność przechodzenia przez jezdnię tylko w miejscu do tego przeznaczonym oraz na potrzebę jazdy w kasku. W celu zachowania bezpieczeństwa bardzo ważne jest bycie „widocznym”. Każdy rodzic otrzymał odblask, oraz ulotkę przygotowaną przez zespół psychologiczno- pedagogiczny dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

  11 listopada tradycyjnie już na Skwerze im. Św. Jana Pawła II uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali widowisko mające uświetnić obchody Święta Niepodległości w Józefowie. Przedstawienie pt.”Jest Polska” przygotowane zostało pod kierownictwem nauczycieli języka polskiego Pani Joanny Ławnik oraz Pani Edyty Królak-Dębskiej, nauczyciela muzyki Pana Łukasz Lusawy, nauczycieli wychowania fizycznego Pani Małgorzaty Krech i Pani Agaty Dowgwiłłowicz, a także nauczyciela historii Pana Adriana Trzaski. Wzięło w nim udział ponad pięćdziesięciu uczniów z różnych klas. Niektórzy z nich już po raz trzeci uczestniczyli w takiej uroczystości. Widowisko bawiło i wzruszało. Pieśni patriotyczne przeplatały się w nim z poważną, nostalgiczną poezją, ale także z tańcem ludowym.
  Ciekawym elementem okazał się taniec z flagami zakończony prezentacją ogromnej flagi narodowej, która przysłoniła scenę, pozwalając na moment zapatrzyć się w te biało- czerwone barwy. Wszystkim twórcą i uczestnikom przedstawienia należą się ogromne brawa i gratulacje! Natomiast po zakończeniu inscenizacji odbył się, jak co roku, Bieg Niepodległości,
  w którym brali udział oczywiście nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
  Październik 2016

  Dla Błażeja


  W związku z wypadkiem komunikacyjnym naszego ucznia, Błażeja Cymermana, społeczność szkolna podjęła szereg działań na rzecz pomocy poszkodowanemu chłopcu. A potrzeby są ogromne. Błażeja czeka długa i ciężka rehabilitacja.
  Chłopiec ma szansę na protezy nóg, co wiąże się z ogromnymi kosztami.
  W związku z tym jesteśmy jedną z instytucji, która chce pomóc mu w powrocie do aktywnego, młodzieńczego życia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej Błażej wrócił do nas i zasiadł w szkolnej ławce wraz ze swoimi koleżankami i kolegami z klasy.
  Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało już dwie „Kawiarenki dla Błażeja”. Pierwsza odbyła się 18.10, słodkości upieczone przez wolontariuszy zostały wykupione przez uczniów i pracowników szkoły. Dochód zebrany w tym dniu wyniósł 1.399 zł i 52 grosze.
  20.10 podczas Dnia otwartego Szkolne Koło Teatralne wystawiło spektakl „Odnaleziony walc”. Przy tej okazji rodzice mogli wesprzeć Błażeja finansowo. Wolontariusze natomiast przygotowali kawiarenkę. Obfitość wypieczonych ciast przerosła nasze oczekiwania, podobnie jak ofiarność rodziców. Podczas Dnia otwartego zebraliśmy 5.198 zł.
  Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego koledzy i koleżanki z klasy Błażeja przeprowadzili zbiórkę pod hasłem „Grosz do grosza”. Kilogramy jednogroszówek, godziny liczenia i sortowania zebranych drobnych, ale opłacało się. W puszkach znalazło się 3.706 zł i 52 grosze. Łącznie zebraliśmy więc 10 tysięcy 304 złote
  i 4 grosze. I nie powiedzieliśmy w tym temacie jeszcze ostatniego słowa! Pomoc dla Błażeja to nie tylko pieniądze. Koledzy z klasy okazują mu wsparcie, odwiedzając go w domu, dzwoniąc do niego. „Jest jednym z nas, czekamy na jego powrót” – mówią zgodnie. Cała społeczność szkolna włączyła się w akcję „Zdjęcie dla Błażeja”, przesyłając mu pozdrowienia i najlepsze życzenia. Wsparcie płynie ze strony uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczniowie są chętni do pomocy i mają głowy pełne pomysłów. Jak zawsze, również podczas akcji dla Błażeja, nasi wolontariusze są niezawodni. W planach mamy dalsze działania na rzecz kolegi:
  • Dyskoteka wraz z kawiarenką
  • Stoisko podczas wyprzedaży garażowej 10.11
  • Udział w akcji Krwiodawstwo w Józefowie 20.11
  • Kiermasz świąteczny podczas spotkania z rodzicami.
  Nasi wolontariusze będą też wszędzie tam, gdzie organizowane są działania na rzecz Błażeja. Sytuacja tego typu miała miejsce np. w niedzielę, 23.10, gdzie młodzież gimnazjalna uczestniczyła w zbiórce krwi w Otwocku, wspierając aktywnie organizatorów akcji. Będziemy działać zarówno na rzecz Drużyny Błażeja jak i Klubu Sportowego Józefovia i Miasta Józefowa, bo wszyscy gramy do jednej bramki. Bramki, w której czeka radosne i samodzielne życie Błażeja.
  Gimnazjaliści w Muzeum Powstania Warszawskiego


  27 października na zaproszenie pana Mariusza Olczaka, kierownika Archiwum Akt Dawnych w Warszawie nasi uczniowie wystąpili w Muzeum Powstania Warszawskiego z fragmentami inscenizacji „Odnaleziony walc”.
  Uświetnili uroczystość promocji książki „Pamiętnik żołnierzy baonu Pięść”, wspomnień zebranych przez Andrzeja Zawadzkiego, ojca popularnej aktorki, Magdaleny Zawadzkiej. Zgromadzeni goście bardzo ciepło przyjęli występ.
  „To wspaniale, że młode pokolenie przechowuje pamięć o naszej walce i nie zapomina o historii swojego kraju. Jak długo będą tacy młodzi ludzie, tak długo będzie Polska”- skomentował nasz występ uczestnik spotkania, kombatant.
  Jesteśmy dumni!
  Pod żaglami  Już po raz drugi nasza młodzież pod opieką Katarzyny Andruszkiewicz – nauczyciela WF miała okazję wziąć udział w rejsie żaglowcem STS Pogoria.
  Tym razem na dwa tygodnie dołączyliśmy do Szkoły Pod Żaglami kpt. Krzysztofa Baranowskiego.
  11 października
  wylecieliśmy z podwarszawskiego Modlina do Aten. Wieczorem zaokrętowaliśmy się w porcie w Lavrio. Następnego dnia rano, po przydzieleniu do wacht i zapoznaniu z obowiązkami wypłynęliśmy przez Morze Jońskie w kierunku Cieśniny Messyńskiej. Morze powitało nas piękną, słoneczną pogodą i silnym wiatrem, więc żegluga była wspaniała, jednak duże fale dawały się nowicjuszom we znaki i choroba morska zbierała swoje żniwo. Mimo to wachta nawigacyjna sterowała, kambuzowa gotowała i sprzątała, a bosmańska dbała o sprzęt na pokładzie, a alarmy „do żagli” wyrywały odpoczywających z koi.
  Trzeba było też uczestniczyć w zajęciach szkolnych. Oprócz typowych przedmiotów szkolonych była też np. historia kutury zachodu, gdzie bardzo ciekawe wykłady prowadził dyrektor szkoły p. Kazimierz Robak. Nasi uczniowie szybko dostosowali się do rytmu życia i obowiązków na żaglowcu i stali się pełnoprawna załogą.
  Po kilku dniach rejsu zacumowaliśmy we włoskim Reggio di Calabria.
  Mogliśmy zwiedzić miasto, pójść na pizzę i lody oraz odpocząć po trudach żeglugi. Następnie wyruszyliśmy w kierunku Wysp Liparyjskich, gdzie stanęliśmy na kotwicowisku w zatoce przy wyspie Vulcano. Wspięliśmy się na pobliski wulkan, mieliśmy możliwość zajrzeć do dymiącego krateru i poczuć zapach wydobywajacej sie siarki. Po zejściu większość z nas udała się na plażę. Gorący piasek i ciepła woda były dodatkowa atrakcją. Wieczorem wypłynęliśmy w dalszą drogę.
  W ciemności nocna wachta nawigacyjna mogła podziwiać iskry czynnego wulkanu na wyspie Stromboli. Morze Tyrreńskie również powitało nas piękną żeglarska pogodą, więc po kilku dniach, zostawiając po prawej burcie Zatokę Neapolitańską
  z górującym nad nią Wezuwiuszem, stanęliśmy na kotwicy przy wyspie Ponza. Była okazja do odpoczynku i zwiedzenia uroczej, małej włoskiej wysepki. Po kolejnych dniach rejsu w rytmie fal, wiatru, wacht i alarmów 21.10. wieczorem zacumowaliśmy we włoskim porcie Civitavecchia, gdzie zakończyła się żeglarska przygoda ze Szkołą Pod Żaglami.
  Następnego dnia autokarem wyruszyliśmy do Polski.
  Spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską


  Dziennikarka prasowa i telewizyjna.
  Na co dzień związana z TVP Warszawa i TVP Regionalną gdzie emitowane są jej reportaże, oraz z lokalnymi programami informacyjnymi – Telewizyjnym Kurierem Warszawskim, Kurierem Mazowieckim, Dziennikiem Regionów. Od początku istnienia przez 12 lat publikowała artykuły, reportaże i wywiady w dwutygodniku „Cogito”. Tam przez blisko 7 lat ukazywały się jej felietony „Wzrockowisko” przynosząc jej popularności wśród młodego pokolenia. Jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
  Pisać chciała od… zawsze. Pierwsze bardzo krótkie opowiadanie opublikowała jako 15-latka w Świecie Młodych. Nosiło tytuł: „Klasa o profilu rozwlekłym i poskręcanym”. Było pracą na konkurs zatytułowany „Do głowy by mi nie przyszło” i podpisała je jako Małgorzata P. Była uczestnikiem Warsztatów Literackich przy Staromiejskim Domu Kultury. Tam odkrył ją Andrzej Żmuda i w roku 1986 zaproponował druk „Dwanaście stron prezentuje” w miesięczniku społeczno-literackim „Okolice”.
  MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA

  Spotkanie odbyło się w naszej szkole dzięki współpracy z Biblioteką Miejską, z którą biblioteka szkolna realizujemy liczne zadania. Razem pragniemy, aby dla naszej młodzieży książka była przygodą, codziennością, która pozwala rozwijać wrażliwość oraz kreatywność myślenia.
  Pani Małgorzata Karolina Piekarska niezmiernie ciekawie opowiadała o tym, jak powstają i o czym opowiadają jej książki, które są inspirowane życiem osobistym. Udzieliła także odpowiedzi na pytania uczniów naszego gimnazjum. Po ponad dwugodzinnym spotkaniu wróciliśmy na lekcje pełni pięknych i pozytywnych wrażeń.
  Za to spotkanie bardzo serdecznie dziekujemy.
  Święto szkoły


  11 października roku o godzinie 9.00 w auli naszej szkoły odbyły się uroczyste obchody Święta Szkoły. Przybyli na nie zaproszeni goście, dyrekcja szkoły
  i uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu. Potem przemawiała pani dyrektor. Następnie odbyło się ślubowanie klas pierwszych, podczas którego na scenie wokół sztandaru szkoły stali gospodarze klas. Później wręczono odznaki Przyjaciela Gimnazjum osobom, które wspierają szkołę w jej działaniach. W tym roku odznaczeni zostali: pani Lidia Krupa, pani Lidia Piechucka, pani Joanna Kierska,
  pan Piotr Drozdowski, pan Paweł Kołodziej i Mateusz Lasecki.
  Na koniec uczniowie starszych klas zaprezentowali przedstawienie pt. „Odnaleziony walc”. Opowiadało ono o losach kolejnej łączniczki AK, ponieważ co roku przedstawiana jest jedna sylwetka tych bohaterskich dziewczyn. Inscenizacja łączyła w sobie elementy aktorstwa, śpiewu i tańca. Wyreżyserowały ją pani Joanna Ławnik i pani Edyta Królak-Dębska. Nad muzycznym przygotowaniem artystów czuwał pan Łukasz Lusawa, a układy taneczne opracowała pani Małgorzata Krech. Główną bohaterkę – Baśkę zagrała Dominika Walkiewicz, a jej przyjaciela Piotr Maliborski. Oboje chodzą do klasy 3c. Potem udaliśmy się do sal na poczęstunek. Uroczystość bardzo mi się podobała. Była dobrze przygotowana i ciekawie przeprowadzona, a przedstawienie było niekonwencjonalne.”
  Zofia Raczkowska 1h
  Spotkanie profilatyczne
  6 października uczniowie klas 2 i 3 brali udział w szkoleniu dotyczącym profilaktyki uzależnień od narkotyków i dopalaczy
  pt: „Wolności oddać nie umiem”. Spotkanie poprowadził muzyk Gabriel Fleszar, który na podstawie własnych doświadczeń i zwierzeń przestrzegł uczniów przed eksperymentowaniem z substancjami uzależniającymi. Był to koncert przeplatany wątkami osobistymi dotyczącymi uzależnień, które wywarły na widzach niesamowite wrażenia i skłoniły do głębokich refleksji.
  Wrzesień 2016

  „Europamobile”

  27 września nasze gimnazjum odwiedziła grupa 22 wolontariuszy, studentów
  z Francji, Włoch, Niemiec, Słowenii, Słowacji, Węgier, Grecji, Irlandii, Austrii, Chorwacji, Serbii i Belgii, w ramach warsztatów współorganizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Europamobile”.
  Prowadzili oni zajęcia dla naszych uczniów na tematy związane z Unią Europejską. Mówiono o tym, jak działa UE, prezentowano różnorodność kulturową i migracje
  w Europie. Różnorodne sposoby prowadzenia spotkań aktywizowały młodzież
  i zachęcały do mówienia w języku angielskim. Ciekawostką była także możliwość poznania innych języków, na przykład podczas powitania, które odbyło się po chorwacku.  Polsko-Niemiecka wymiana młodzieży
  12 – 17.09.2016


  Wrześniowa wizyta uczniów naszej szkoły w Dreźnie stała się już tradycją.
  Co roku w ramach wymiany polsko – niemieckiej grupa gimnazjalistów wyjeżdża do Niemiec na sześciodniowy pobyt. Uczniowie, którzy gościli u nas w maju, przyjęli nas bardzo serdecznie. Oprowadzali nas po starówce miasta, towarzyszyli podczas zakupów i wędrowali z nami po górach Saksońskiej Szwajcarii . W planie pobytu pojawiły stałe punkty programu, takie jak zwiedzanie Drezdeńskiej Starówki
  i Opery Sempera, wędrówka po górach czy oprowadzanie po szkole. Czekały na nas też bardzo ciekawe nowe atrakcje, takie jak wizyta w drezdeńskim zoo.
  Każdy pobyt w Niemczech związany jest z przeprowadzeniem projektu plastycznego. W tym roku wykonywaliśmy wieże. Kolejną atrakcją był wyjazd na golfa.
  Pobyt zakończyła wspólna kolacja. Każdy otrzymał pamiątkową koszulkę i kronikę gimnazjum w Dreźnie, a następnego dnia wyruszyliśmy w podróż powrotną do Polski. Przywieźliśmy ze sobą wiele nowych doświadczeń i miłe wspomnienia.  Sprzątanie Świata

  Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata” odbywała się pod hasłem „ Podaj dalej… Drugie życie odpadów”. W naszej szkole jak 16 września wszystkie klasy przystąpiły do oczyszczania okolicznych lasów. Na 5, 6 i 7 godzinie lekcyjnej wyruszyliśmy zaopatrzeni w rękawiczki, worki i mapki do wcześniej wyznaczonych miejsc. Wszyscy z entuzjazmem zabrali się do sprzątania. W krótkim czasie wypełniono odpowiednio segregowanymi śmieciami worki na szkło, plastik i odpady mieszane. Lasy w Józefowie znów są czyściejsze. Jednak najważniejsze jest, żeby pamiętać o codziennej dbałości o czystość naszego środowiska, a przede wszystkim samemu nie śmiecić.  Prelekcje o bezpieczeństwie ruchu drogowego

  W dniach od 15 do 18 września wszystkie klasy naszego gimnazjum uczestniczyły w prelekcjach na temat bezpiecznego poruszania się po ulicach. Wiosną i jesienią wielu uczniów dojeżdża do szkoły na rowerach, więc żeby poruszali się zgodnie z przepisami i dbali o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, policjanci przypomnieli podstawowe zasady ruchu drogowego, przedstawili filmy instruktażowe i odpowiadali na pytania uczniów. Zajęcia były ciekawe i mamy nadzieję, że słuchacze wszystkie przestrogi wezmą sobie do serca.  Poznajmy się!

  W pierwszym tygodniu nauki, od 5 do 8 września, odbywały się zajęcia integracyjne dla klas pierwszych. Każdego dnia dwie klas zamiast lekcji uczestniczyły w grach i zabawach, dzięki którym uczniowie lepiej się poznawali. Wspólnie rozwiązywali zadania polegające m.in. na wykonaniu rysunku ucznia ubranego w połowie we wzorcowy mundurek szkolny, a w połowie w same niedozwolone ubrania i ozdoby. Przy okazji pierwszaki zapoznały się najważniejszymi fragmentami dokumentów szkolnych. Spisano także kontrakty między klasą i wychowawcą, mające zapewnić obu stronom udaną współpracę. Wszystkie zajęcia kończyły wspólne spacery do józefowskiej lodziarni, gdzie przy słodkim poczęstunku można było wesoło porozmawiać i nawiązać nowe znajomości.  Nowy rok szkolny czas zacząć!

  Nadeszła długo oczekiwana chwila rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017. Szczególnie niecierpliwie na ten moment czekali uczniowie klas pierwszych.
  To w końcu początek nowego etapu w życiu! Oficjalnie nowy rok szkolny dla klas drugich i trzecich rozpoczął się o 9.00. Króciutką uroczystość poprowadził pan Adrian Trzaska. Pani Dyrektor Lidia Krupa oraz pani Przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Toczewska w swoich przemówieniach powitały uczniów i życzyły im wielu sukcesów.
  O 10.00 do szkoły przybyli pierwszoklasiści. Część oficjalną poprowadził pan Paweł Chułerański. Nowi uczniowie mieli okazję poznać dyrekcję szkoły oraz swoich wychowawców. Mamy nadzieję, że już wkrótce poczują się tu jak u siebie.
  Niech rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania, wykorzystując wszystkie możliwości, jakie daje im Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej
  w Józefowie.
  Powodzenia!